Mesajı Okuyun
Old 17-12-2019, 22:22   #1
Avukat75

Varsayılan Tapuya müzekkere yazmadan icra müdürlüğü taşınmaz kaydına kendisi doğrudan haciz kaydını işleyebiliyor mu?

Merhaba.

Kesinleşen bir icra dosyasında borçlu adına kayıtlı taşınmazın kaydına haciz konulmasını talep ettim ve icra müdürlüğü tarafından haciz kaydının işlenmesi için “ilgili tapu müdürlüğüne” hitabıyla UYAP’tan müzekkere gönderildi. Ancak 10-15 gün sonra haczin hala işlenmediğini öğrendim ve tekrar talep etmem üzerine aynı şekilde UYAP’tan tekrar müzekkere gönderildi. Fakat sonrasında hala haczin işlenmediğini öğrendim (haczin işlenip işlenmediğini icra müdürlüğü görebiliyor).

Bunun üzerine ilgili tapu müdürlüğüne bizzat gidip durumu sorduğumda, sistemde kendilerine gönderilmiş böyle bir yazının görünmediğini, sistemsel bir sorun olabileceğini, bir şey yapamayacaklarını söylediler. Ayrıca haciz için icra müdürlüğünce müzekkere gönderilmesine gerek olmadığını, yönetmeliğin değiştiğini ve artık icra müdürlüğünün bizzat kendisinin taşınmaz kaydına direk haciz kaydını işleyebildiğini söylediler! (aynen araç hacizlerindeki gibi).

Sorum şu ki, tapudan söylediği gibi, icra müdürlüğü bizzat kendisi taşınmaz kaydına direk haciz kaydı işleyebiliyor mu ve buna imkan veren yönetmelik (veya tüzük) hangisi acaba?

Bir ay geçmesine rağmen tapuya haciz koyamamış durumdayız. Şimdi yeniden talep ettiğimde icradan yine müzekkere yazılıp aynı kısır döngüye düşmekten endişe ediyorum. Çünkü bu süreçte borçlu taşınmazı satabilir?!