Mesajı Okuyun
Old 24-09-2012, 12:25   #46
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Savcı avukata mı not veriyor? Stajyer avukat, avukat mıdır?
Adı üzerinde "adliye stajı"nda stajyer avukata kim not vermeli?
Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın haklı görüşüne katılıyorum:

Konu ile ilgili Kanun ve Yönetmelik maddeleri aşağıda sunulmuştur. Bu maddelerde alınganlıkla yakınılacak bir husus bulunmadığı görüşündeyim.

Avukatlık Kanunu
STAJ RAPORLARI
Madde 24 - (Değişik: 2178 - 30.1.1979) Staj, Adalet Komisyonunun, baronun ve yanında çalışılan avukatın gözetimi altında yapılır.
Stajyer hakkında, yanında staj gördüğü hakimler, Cumhuriyet Savcıları tarafından staj durumu, meslekî ilgisi ve ahlâki durumunu belirten bir belge verilir.
Yanında staj görülen avukat tarafından, ilk üç ayın bitiminde ve staj süresinin sonunda da kesin olarak, staj durumunu ve adayın meslekî ilgisi ile ahlâki durumunu da kapsayan bir rapor verir.
Staj Yönetmeliği
Stajın Yapılışı
Madde 13- Staj; Baronun, Cumhuriyet Savcısının ve Hakimin denetiminde yapılır. Stajyer, staj eğitim programını aksatmadan; duruşmalarda, keşiflerde, soruşturmalarda, kararın görüşülmesinde ve yazılmasında hazır bulunur. Kendisine verilen dosya ve kararları inceler ve rapor hazırlar.
……
Adliyede yapılan staj dönemi için, bu Yönetmeliğin 12 nci maddesinde belirtilen sürelerin her birinin bitiminde; stajyerin varsa devam etmediği günleri, stajyere verilen görevleri ve stajyerin genel olarak ilgi ve başarı derecesi ile meslek ilke ve kurallarına yatkınlığını belirten iki nüsha rapor düzenlenerek, biri Adalet Komisyonuna diğeri Barosuna gönderilir.
Mahkemelerde yapılan staj sırasında staj kurulu, yoksa yönetim kurulu stajı denetler ve gözetir.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Savcılara, bu konuda eyyam yapmamaları ve stajyerlerle ilgilenmeleri hususunda Adalet Bakanlığı, Adalet Komisyonları ve ilgili il Baroları tarafından gereken uyarı ve talimatlar verilmelidir.

Bu görüşe aşağıda sunulan nedenlerle katılamıyorum:

Staj okul değildir, savcı öğretmen değildir. Stajı stajyer yapar. Stajyerin işi bitmiş evraklara arşivden ulaşması zor değildir. Bu evraklar üzerinde kendisi çalışabilir. Sorusu olursa hiç bir savcının stajyer sorusunu yanıtsız bırakmayacağı inancındayım.

Ama stajyer savcıya gider de "Bana işi öğret" derse bu bilgisayara "Ne var, ne yok" demek gibi olur.

Bence önce Barolar stajyerlere stajda neyi, nasıl öğreneceklerini öğretmelidir. Bu Baroların stajyer eğitimi konusundaki yükümlülükleri kapsamında düşünülmelidir. Barolar öğretmiyorsa deneyimli stajyerlerden bunu öğrenmek de yine stajyerin görevidir diye düşünüyorum.

Staj sorunlarını stajyer kendi çözmelidir. Çünkü bir yıl sonra meslekî sorunlarla karşılaştığında da tek başına olacaktır.

Saygılarımla