Mesajı Okuyun
Old 25-05-2012, 14:21   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Y12HD
Esas : 2007/2119
Karar : 2007/5398
Tarih : 22.03.2007
ÇEK İPTAL DAVASI
ZAMANAŞIMI (Hasımsız Olarak Açılan Çek İptal Davasının Zamanaşımına Etkisi)
TTK.726
Borçlu keşideci Nedim Sukut tarafından, hasımsız olarak açılan çek iptal davası niteliği itibariyle dava olarak kabul edilemeyeceğinden zamanaşımını kesmez.jva
DAVA VE KARAR:
Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ KARARI:
Borçlu keşideci Nedim Sukut tarafından, hasımsız olarak açılan çek iptal davası niteliği itibariyle dava olarak kabul edilemeyeceğinden zamanaşımını kesmez.

Somut olayda, takip dosyasında, son yapılan takip işlemi 15.3.2006 tarihli haciz işlemi olup, bu tarihten sonra dava tarihi 8.11.2006 tarihine kadar zamanaşımını kesen herhangi bir işlem yapılmadığından TTK.nun 726/1. maddesinde belirtilen 6 aylık zamanaşımı süresi dolmuş bulunmaktadır.
Açıklanan nedenle borçlunun zamanaşımı itirazının kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde itirazın reddine dair hüküm tesisi isabetsizdir.
SONUÇ: Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda, yazılı nedenlerle ( BOZULMASINA ), oybirliğiyle karar verildi.
Y12HD 22.03.2007 - K.2007/5398
ÇOK ÜZGÜNÜM BÖYLE BİR KARAR BULDUM,SANIRIM SİZ ARTIK TTK m.644'ten devam etmelisiniz.İŞİN İLGİNÇ TARAFI TALİH UYAR KONFERANSINDA 12.HUKUKLA 19.HUKUK DAİRELERİNİN BİRİBİRİNE ZIT KARARLARINDAN BAHSEDİLDİ BU DURUM DA ONLARDAN BİRİ OLABİLİR,SAYGILAR İYİ ÇALIŞMALAR!