Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 18:13   #21
Admin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Annenin çocuğu üzerinde tedip hakkı vardır.
Oysa medeni hakları kullanma ehliyetine sahip kişilerin birbirlerine "edepsiz" demelerini hakaret olarak görüyorum..Şakalaşma da sayamayacağım )))
Tedip hakkı velayet ilişkisinden kaynaklanır ve rüştle sona erer. Verdiğim örnekte yaşı 15'ten 18'e yükseltirsem veya küçüğü evlendirip reşit kılarsam, edepsizlik etme diyen annesine hakaretten ceza verecek misiniz?

Bu örnek çok yerinde de olmayabilir ancak örneğin kendisine çok takılmamak gerek diye düşünüyorum. Neticede amacım edepsizlik etme sözcüğünün bazen hakaret suçunun kapsamına girmeden de kullanılabileceği durumlar olabileceği arz etmekti.

Şakalaşma da sayamayacağınızı belirtmişsiniz ancak olayın gelişimini ve kimin kime söylediğini bilmeden böyle bir sonuca ulaşmanın da mümkün olmadığını düşünüyorum ki, esasında benim altını çizmeye çalıştığım da tam olarak buydu: yani kesin bir karar verebilmek için olayın gelişiminin bütün olarak bilinmesi gerektiğiydi.

Ancak eğer "edepsiz demek TCK kapsamında hakaret midir" konusunu değil de, "birbiriyle fazla bir samimiyeti olmayan kişilerden birinin diğerine toplum içinde edepsiz demesi onu rencide eden veya saygınlığına saldıran bir durum mudur" konusunu tartışacaksak, benim görüşüm de çoğu kez bu kelimenin böyle bir sonuç yaratacağı yönünde.