Mesajı Okuyun
Old 28-05-2010, 15:43   #1
emre.f

Olumlu Şufa davasında muvazaa durumu ve tazminat talebi.

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum ve hemen soruma geçiyorum.
Arsanın sahibi A olsun, İnşaat şirketi B olsun ve 3. şahıs da C olsun.
A, B ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalamış ve belli bir payını imzadan sonra tapuda devretmiştir. C de B ile gayrımenkul satış vaadi sözleşmesi imzalamış olup belli bir bedel karşılığında, B nin sahip olduğu payın belli bir kısmını yine tapuda devralmıştır. Bu arada tapuda satım bedeli gerçek değerden düşük gösterilmiştir. Şimdi bu aşamada, A'nın şufa davası açma ihtimali olduğu için, C bu dava açılmadan önce payını D'ye satmış bulunmaktadır. Bu durumda A açtığı davayı kazandığı taktirde, tapuda gösterilen bedeli depo ederek tapunun tescilini sağlarsa, D kendi muvazaasını öne süremediğinden, ayrıca bir dava açarak bu zararını C'den karşılama durumuna gidebilir mi?(Yani gerçekte daha yüksek bedel ödemesine rağmen düşük bedel karşılığında taşınmazı kaybetmiştir.)
Bir diğer durum da, C bu taşınmaza ödediği bedel karşılığında teslim edilecek dairelerden elde edeceği çok daha yüksek bir kazançtan mahrum kalmışsa B'den karşı mahrum kalınan kar dolayısıyla tazminat talep edebilir mi?

Herkese şimdiden teşekkürler.