Mesajı Okuyun
Old 11-09-2009, 14:09   #14
Adalet34

Alıntı:
Yazan M. Emre Bulut
Meslektaşım ben de doktorun "koku var" yazısının tek başına yeterli olmayacağı düşüncesindeyim. Alkol almadığını diğerarkadaşı da teyit ediyor ise, alkol testi yapılmadığını da belirterek beraati sağlanabilir. En azından Askeri Mahkemedeki hakim-savcıların asker kimliğinden uzak, hukukçu kimliğine daha yakın insanlar olduğu ve şayet Askeri Mahkemede duruşmaya çıkarsa kendini savunma imkanı verileceği bir avantajdır sizin için. Ancak Olay Disiplin Mahkemesine intikal ederse, kendini savunma şansı çok fazla olmayacabilir. Cezayı subay-astsubaylar verir ve çok da hukuki olduğu söylenemez!

Olayınızda olması gereken "Disiplinsizlik" suçundan dolayı Birlik Komutanı cezalandırmasıdır ve askerliği uzatmaz. Komutanın rütbesine göre ceza yetkisi var 7 gün - 15 gün gibi.
Disiplin Mahkemesi yargılaması imkansızdır, yetkisizlik kararı vermelidir.
"Emre İtaatsizlikte Israr" denirse Askeri Mahkeme yetkisizlik verip birlik komutanına göndermelidir. Burada kişi, tanık ifadesinin yanında, emrin sözlü verilmediğini ve suç unsurlarının oluşmadığını, ayrıca doktorun da eksi rapor verdiğini ifade etmelidir.

Ama yine de kişinin askerde olduğunu ve herşeyin olabileceğini unutmamak gerekir!

Kolaylıklar diliyorum

Sayın Emre Bulut üstadım ilginize verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Bizim en büyük endişemiz de son cümlenizde yazdığınız konudur.