Mesajı Okuyun
Old 06-08-2008, 18:09   #1
limpid

Önemli İşçinin İşini Gereği Gibi Yapmayıp Zarara Sebebiyet Vermesi Haklı Nedenle Fesih

Herkese selamlar

Müvekkil akaryakıt istasyonu işletmektedir. Verilen sipariş üzerine istasyona yakıt geliyor. Şirkette yakıtın depolara doldurulması esnasında denetleme yapması gereken çalışan yani gelen tanker görevlisine nereye yakıt koyması gerektiğini gösteren ve bu işi denetlemesi gereken işçi, görevini doğru şekilde yapmayarak motorini benzin deposuna koydurtuyor. Dolum bitince durum anlaşılıyor kendisi bir takım bahaneler uydurarak ben o sırada başka bir işle ilgileniyordum gibi bahanelerle kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor. Hatta daha da ileri giderek şirket yetkilisine bağırarak hakaretler ediyor. Tabiki şirket yetkilisi de hem hatasıyla böyle bir olaya neden olan hem de bağırıp hakaret eden bu çalışanının işten çıkarıldığını söylüyor. İşçi bu sabah işe gelmedi öğleden sonra gelip kıdem ihbar fazla çalışma falan gibi bütün haklarını vermemiz gerektiğini aksi takdirde bizi dava edip uğraşacağını söyledi. Benim kafamdaki İş Kanunu 25. e göre 6 günlük sürede noter marifetiyle işçinin hizmet sözleşmesinin haklı nedenle sona erdiğini bildirmek. Ayrıca işverene verdiği zarara ilişkin olayı gören diğer işçiler var. Bir tutanakla bunu da tespit ettirmeyi düşünüyorum. Sizden ricam siz olsanız bu durumda nasıl bir ihtarname gönderir veya nasıl hareket ederdiniz?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.