Mesajı Okuyun
Old 14-05-2010, 14:15   #5
Av.Hülya Büyükoğlu

Varsayılan 27.000 TL dan 65.000 TL na çıkan emlak vergisi

Sayın Sezer

Müvekkil şirketin geçen sene 27.000 TL olarak ödediği emlak vergisi (bina) bu sene 65.000 TL olarak tespit edilmiş. Yaptığım araştırmalar ve sizin forumdaki yazılarınızdan hiç bir itiraz yolumuzun olmadığını anlıyorum. VUK Mükerrer 49. maddede

"Büyükşehir belediyesi bulunan illerde takdir komisyonu kararları, vali veya vekalet vereceği memurun başkanlığında, defterdar veya vekalet vereceği memur, vali tarafından görevlendirilecek tapu sicil müdürü ile ticaret odası, serbest muhasebeci mali müşavirler odası ve esnaf ve sanatkarlar odaları birliğince görevlendirilecek birer üyeden oluşan merkez komisyonuna imza karşılığında verilir. Merkez komisyonu kendilerine tebliğ edilen kararları onbeş gün içinde inceler ve inceleme sonucu belirlenen değerleri ilgili takdir komisyonuna geri gönderir. Merkez komisyonunca farklı değer belirlenmesi halinde bu değerler ilgili takdir komisyonlarınca yeniden takdir yapılmak suretiyle dikkate alınır.

Takdir komisyonlarının bu kararlarına karşı kendilerine karar tebliğ edilen daire, kurum, teşekküller ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları onbeş gün içinde ilgili vergi mahkemesi nezdinde dava açabilirler. Vergi mahkemelerince verilecek kararlar aleyhine onbeş gün içinde Danıştay'a başvurulabilir."

hükmü mevcut. Sanıyorum belediyeler kesinleşen takdir kararlarına göre emlak vergisini belirliyorlar.

Yine de sizin görüşünüzü almak istedim. Belirlenen emlak vergisine karşıherhangi bir itiraz yolu yok, değil mi?

Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.