Mesajı Okuyun
Old 07-05-2007, 12:36   #9
Av. Dr. V. SEVEN

Ayrıca: Prof. Dr. Sami SELÇUK’UN 07.05.2007 Tarihli Star Gazetesindeki Yazısından

Yıl 1990. Merhum Prof. Dr. Sahir Erman’dan bir mektup aldım.

1983’te Roma Hukuk fakültesinde konuk profesördür, Erman. İtalya’dan alınan Ceza Yasamızın nasıl uygulandığı konusunda bir konuşma istenir. Erman en güzel kararları seçerek konuşur. Konuşmanın sonunda homurdanmalar başlar. Bir ara sonradan Adalet Bakanlığı da yapan Prof. Conso, Türk yargıçlarının hukuk öğrenimi alıp almadıklarını sorar. Erman ‘elbette’ deyince Conso, ‘Öyleyse neden böyle kararlar çıkıyor? Demek hukukun en basit kavramlarını öğretememişsiniz’ diye çıkışır. Erman’ın en acı anılarından biridir bu olay.

Ancel, 1980’de ‘İtalyan Ceza Yasası, Türk uygulamasında yozlaştırılmıştır’ diyordu.

Rahmetli Hocam Erem, Belçika Kongosu’ndan Prof. Bolongo’nun yapıtını inceledikten sonra ‘Bunlar bizi geçmiş. Onca yıl ders verdim. Başarısız mıydım?’ diye sormuştu, bana. Üzgündü elbette.

Bu eleştirilerin nedeni belliydi. Ülkemde hemen hemen hiçbir hukuk kavram yerleşmemişti. Bir örnek yeterli, bunu anlatmaya. Yargılamanın en önemli evresi ‘tartışma’dır. Onu bile ‘dur’ kökünden türetmişlerin, karşılıklı durmayı anlatan işteş bir eyleme dönüştürmüşlerin ülkesidir, burası. Gülmece değil bu, ağlanası bir gerçektir.”