Mesajı Okuyun
Old 01-05-2014, 12:05   #1
Sinangil

Varsayılan Icra Hukukunda Borçlunun 3.kişilerdeki Alacaklari

Akrabam olan bir müteahhit ,aynı zamanda inşaat malzemeleri de satmaktadır,bir başka müteahhide 50.000 TL değerinde inşaat malzemesi veriyor.Bu müteahhit bu borcu ödemiyor.Bu borçlu hakkında yasal yollara başvurularak mahkemeden karar alınıyor ve bu karar icra takibi yapılıyor.Sonuç olarak borçlu müteahhidin malvarlığı olmadığı için İcra takibi de sonuçsuz kalıyor.

Ancak bu borçlu müteahhit ,bir başka kişinin arsasına ,KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPIM SÖZLEŞMESİ İLE, İNŞAAT YAPMAKTADIR.Bu sözleşmeye göre 30 dairelik inşaatın 18 dairesi kendisine düşmektedir.12 daire arsa sahibine ait olacaktır.Benim yakınım,BU KİŞİLERİN ARALARINDA YAPTIKLARI KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNİ ELE GEÇİRMİŞ.SÖZLEŞMA NOTERDEN YAPILMIŞ.
Binanın KABA İNŞAATI BİTMİŞ DURUMDA.
Ancak evlerin satımını arsa sahibi yapmaktaymış.

Burada benim sorum şu:Benim akrabam olan ALACAKLI 50.000 tl lacağını BORÇLUDAN NASIL ALACAK?

Bu inşaattan olan alacakları için nasıl bir yol izlemelidir?

Öğrendiğime göre Borçlu ve arsa sahibi KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPIM SÖZLEŞMESİNİ TAPUYA KAYDETTİRMEMİŞ.

Sözleşmeye göre Borçlunun 18 daire alacağı var.

Arsa sahibine icradan müzekkere gönderilmiş BORÇLU MÜTEAHHİDİN BENDE HİÇBİR ALACAĞI YOKTUR şeklinde cevap vermiş.

Alacaklı alacağını tahsil edebilmek için ne yapabilir?

İlginize şimdiden teşekkür ederim.