Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 12:21   #8
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Dikkat

Benim en önemli tavsiyem şudur;
İlgili dava ile ilgili kanuni düzenlemeye dikkat ederseniz; yabancı mahkeme kararının gerekçeli kesinleşmiş ( rechtkräftig)aslı denir. Kararın en üst kısmında Ausfergigung yazıyorsa hakimin tavrına göre bu mahkeme kararının aslı değil itirazı ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü Ausfertigung ibaresinin karşılığı suret demektir ve bu noktada hakim bu karar asıl karar değil diyecektir. Yine size engel olacak unsurlardan birisi de mahkeme kararının başında Auszugsweise ibaresinin olmamasıdır. Çünkü tercüme de bu ibarenin karşılığı özet olarak anlamına gelmektedir. Bu durum da kararının gerekçeli olmasığına işarettir. Boşamma kararının ilgili mahkemeden alınmasından sonra ise müvekkiliniz bu kararı Amtsgericht denilen mahkemeye götürüp Apostille şerhi alması gerekir. Almanya'daki müvekkilinize yazacağım Almanca cümleyi iletin ve gerekirse bunu bir kağıda yazarak kararı veren mahkemedeki kaleme göstermesini söyleyin. Mahkeme kalemi bu noktada kendisinden 13 Euro masraf talep edecektir ( Apostille şerhi boyutunu da kendileri halledecekleri zaman). Akabinde alınan karar Türkçeye tercüme edilip konsoloslukta da bu tercümeler tercüme tastiğine tabi tutulacak ve sizin için kusursuz bir hale gelecektir. Taraflardan bayan eş eğerki eşinin soyadında kalmak istiyorsa vekalet versin ve tanıma davası ile birlikte mahkemeden bu yönden de hüküm kurulmasını talep edin derim. Kocanın vekilinin buna bir itirazı yoksa kabul edilebilir diye düşünüyorum. Davalı yerine farklı bir adrese tebligat yapılmasını anayasal savunma hakkının kısıtlanması karşısında suç olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla iyi çalışmalar. (
-Da ich das Originalurteil in der Türkei anerkennen lassen muss, muss das Urteil mit rechtkräftig sein und mit Apostille versehen sein. ( Orijinal mahkeme kararını Türkiye’de tanıtmak zorunda olduğumdan, karar kesinleşmiş olmalı ve Apostille şerhi olmalı)

-Originalurteil mit Entscheidungsgründen ( Gerekçeli original karar )