Mesajı Okuyun
Old 15-06-2007, 13:40   #14
Noyan Yiğit

Varsayılan Dizilerdeki hukuki hatalar ve halkın yanlış bilgilendirilmesi

Çarşamba gün idi sanırım; bir kanaldaki dizide boşanmayı düşünen erkek aile dostları bir Avukata boşanma için vekalet veriyor, Avukat da bu hususta ve çoçukların velayeti ile ilgili görüşmek için bayan ile görüşmeye gidiyor. Bayan, Avukata "bende sana vekalet vereyim, bu işi bir an önce bitir" diyor.Avukat duraksıyor. Bayan "bunun için hukuken bir engel mi var " diyor. Avukat bir engel olmadığını söylüyür ve bayanın da vekaletini alıyor ve davacı eşe eşinin de kendisine vekalet verdiğini söylüyor. Burada hukuken mümkün olmıyan bir yanlışlık var. Bu televizyon dizilerinde sık sık oluyor. Bunu seyreden vatandaş da (birçok meslektaşım bununla karşılaşmıştır) bize gelip biz eşim ile
boşanmak istiyoruz,size birlikte vekalet vermek istiyoruz diyor. Böyle bir şeyin olamıyacağını söylediğimizde bir de sizinle tartışıyor ve televizyonlarda olduğunu söylüyor. Dizilerde sanatçılara milyarlar veren yapımcılar bir hukukçudan yardım almayı niye düşünmezler ve insanlara yanlış bilgiler verirler anlamıyorum.Danışma ücreti vermek vatandaşa zor geldiği gibi yapımcılara da bir hukukçuya para ödemek zor mu geliyor nedir. Bence bu bir zorunluluk haline getirilmeli ve vatandaşa hukuken yanlış bilgiler verilmemeli diye düşünüyorum. Barolar Birliği veya Barolar buna müdahale etmeli diye düşünüyorum.Buna benzer hukuki yanlışlıklar ve yanlış bilgilere başka dizilerde de rastamıştım. Meslektaşlarımın bu husustaki düşüncelerini öğrenmek isterim.Saygılarımla