Mesajı Okuyun
Old 26-09-2009, 23:51   #10
avrupayakası

Hukuk Fakülteleri ve Adliyelerin birleştirilmesi pratik bakımdan öğrenciye bir şeyler sağlamakla birlikte öğrenciden de çok şeyler götürür düşüncesindeyim.Ancak Hukuk Fakültelerinde staj süreci konulmalı diye düşünüyorum.Okurken yaz aylarında staj yapılmalı en azından bir ay olmalı bu staj.Ancak bu uygulama da ters gelebilir çünkü Hukuk Fakültesini bitiren herkes Avukat olmak zorunda olmadığı için staj görme fikrine karşı soğuk davranabilir.Ancak ben olsam, üçüncü sınıfın sonunda avukatlık stajını, dördüncü sınıfın sonunda da hakimlik stajını (biray) koyardım müfredata.Hem öğrenciyi yönlendirme bakımından hem de üniversitedeyken birşeylerin farkına varmak bakımından olumlu olurdu diye düşünüyorum.Hukukta devam yok çalışsın bir avukatın yanında diyen anlayış da bana biraz ters geliyor.Yani şu açıdan, tabiki öğrenmek isteyen öğrenir ama sorun bu değil bu olayda, sorun Hukuk Fakültesinin biz istemeden bize fakülteyi bitirdikten sonraki meslek yaşantımızı seçmemize yol göstermek olacağı hususudur.Yoksa avukat yanında çalışarak da gayet tabi öğrenilir.Ancak hem avukatlık hem de hakimlik stajı konmalıdır diye düşünüyorum.Hakimlikten de hevesimizi almış olurduk konulmuş olsaydı Şaka bir yana, keşke okul bana okulu bitirmeden gerçek hayatı az da olsa yaşatmış olsaydı.(Kendim yaşadım -avukat yanında çalışarak davalara az da olsa izleyerek- o başka)