Mesajı Okuyun
Old 28-02-2008, 20:33   #26
Av.Kemal

Varsayılan destekten yoksun kalma-tazminat

-- kaza tarihini bildirebilirmisiniz ?
-- k.pederinizin son aldığı ücret nekadardı (bordroda görülen) ?
-- asgari ücretmiydi ?
ben yine de asgari ücretten ve 50 yaşa göre hesap yapıyorum: olayın 2008 tarihinde olduğunu varsayarak: ( 60 yaşa kadar çalışacak: 10 sene fiili iş hayatı)
--k.pederinizin 2008 yılı kazancı: 447 (ortalama aylık)x 12 ay = 5.364,00
2009 dan 9 sene:457 x 12 x 9 sene..............= 49.356,00 = toplam= 54.780,00
--sağ kalan eş 41 yaşında: %45 destek payı , %2 evlenme şansı: 54780,00x %45 x %98 = 24.131,00 YTL. ...... kendi kusuru:2.derece(%25 dersek) = 18.100,00YTL.
-- bu civarda destek kaybı söz konusu, kusur dikkate alınsa da, alınmasa da , sig.şirketlerinden ve SSK tarafından bağlanan gelirin peşin değeri düşünüldüğünde, geriye tazmin edilmemiş zarar görünmüyor.
-- sağ kalan eşe dul aylığı bağlandığı ve iş kazası sigorta kolundan gelir bağlanacağı için pasif devre zararı olmadığını düşünüyorum. yine de bunu araştırın derim.
-- sorunuzda, k.pederinizin sigortalı olarak çalıştığını ifade ettiğinizden dolayı SSK bildiriminin iş veren tarafından yapıldığını tahmin ediyorum.ancak iş kazası işverence SSK ya bildirilmemiş gibi algıladım.
-- eğer k.pederiniz SSK ya hiç bildirilmedi ise bu husus,işveren ve SSK arasında çözülecektir.
-- yukarıda evvelce ileri sürdüğüm üzere,iş verenin kusuru aranması gerekecektir bence. çünki gerek maddi gerekse manevi tazminata hak kazanılıp kazanılmadığının ve bunun miktarını tayin edebilmek için mahkemece öncelikle kusur araştırması yapacaktır.
-- bu da ancak işverence aracın periyodik bakımının yapılıp yapılmadığı,araçta oluşan bir kusur (iş verene atfedilebilecek) veya çalışma şartlarının işgüvenliği yasa ve tüzük hükümlerine aykırı olması nednleriyle k.pederinizin kötü şartlarda görev yapması,yorgun olması gibi nedenlerle işverene kusur izafe edilebilir.( aklınıza başka sebeplerde gelebilir ,olayı iyi araştırın ,sebepleri iyi belirleyin)
-- bu konuda deneyimi olan sevgili Av.arkadaşlarımızın da görüşleri olacaktır.nihai sonucu elde ederseniz ,veya dava açarsanız bu sütunlarda bildirebilirseniz ben de memnun olacağım.tecrübe olacaktır.
-- yakında ferdi olarak başlayacağınız meslek hayatınızda başarılar dilerim.
sevgilerimle