Mesajı Okuyun
Old 27-02-2008, 13:08   #22
Av. Hatun Olguner

İsmail Bey"in dikkat çektiği,işverenin sorumluluğu, ölenin, işverenin kusurunun etkisi meseleleri haklı ve yerinde bir tartışma açılımı tabii.

Trafik kazası sonucunda ölen kişinin sürücü kursundaki çalışmasının hukuki nitelemesi de önemli bir etken olacaktır. Ölenin iş ilişkisinin 506 sayılı kanuna tabi olması halinde işverenin kusurunun aranmaması gerekecek,hizmet ve çalışmasının İş kanunu kapsamında olmaması halinde ise,işverenin kusursuzluğu veya kurtuluş beyyinesi sorumluluğu ortadan kaldırabilecektir;ki soru sahibinin anlatım ve amacından,çalışmanın İş Kanununa tabi olduğu ve baskın özelliğin iş kazası olduğu anlaşıldığı için,işverenin kusursuz sorumluluğu,sorumluluğunun iş kazası esaslarına göre tayin edileceği alternatife ve bu varsayıma ağırlık verildi.Ayrıca,bir olayın hallinde,öncelikle konunun taalluk ettiği özel yasalar ve hükümleri,özel yasalarda hüküm bulunmayan konularda da aynı konuya taalluk eden genel hükümler uygulanır. Bu nedenle tazminatın kapsamı ve ispatı ile ilgili genel açıklamalar,olayın iş kanununa tabi olması halinde de uygulama yeri ve olanağı bulunan genel esaslar olduğu ve tazminat davaları ile ilgili genel ve faydalı bilgilerin konu içinde vurgulanması ve tekrar edilmesi faydalı olduğu için,cevaplara eklendi.
Bir olayın ve davanın hallinde,özel ve genel yasalar ile hukukun genel ilkeleri bir arada gözönünde bulundurulur ve uygulanır,tamamlayıcı olur. Bir soru ve tartışılması sırasında tüm bu yönlerin ayrı ayrı ele alınması ve irdelenmesi de genel bir bakış açısı oluşturur. Soru sahibi arkadaş,genel bu açıklamaların yardımı ile hukuki nitelemeyi ve hareket tarzını belirleyebilir.

Ölenin maddi gelir elde etme ve destek olma ihtimalinin 60 yaş ile sınırlı olacağını da dikkate almak lazım.

(Nuri Bey; şehir dışında olduğum için,İsmail Bey"in yaptığı açılımla ilgili katkı sunamadım,daha önceden söz vermiş olduğum için,döner dönmez,bahsettiğim,konu ile ilgili içtihatları ekledim.Diğer konuları ise biraz daha düşünmek,değişik açılardan konuyu ve olayı ele almak,araştırıp doğru çözümü bunlardan sonra önermek gerektiği için ve ben yorgun olduğumdan bu konuyu İsmail Bey"e havale ederek işbölümü yapmayı da düşündüğüm için,konuyu şimdilik burada kesmek istesem...)

Siz de acele etmeyin bence,iyice araştırıp,sağlıklı dava açın.