Mesajı Okuyun
Old 26-02-2008, 23:37   #20
Av.Kemal

değerli kardeşim,iş sırasında cevaplamaya çalıştığım için adınızı yanlış algılamışım özür dilerim,
-- açılacak dava yönünden bende merak ediyorum sonucu.
-k.pederiniz emekli olduğuna göre,ileri yaşlarda olmalı,buna göre fazla bir miktar olmayacak kanısındayım.eğer k.pederinizin yaşını ve eş ve çocuklarının yaşını ( 18 yaşından küçük erkek, 22 yaşından küçük kız çocukları varsa) yazabilirseniz,yaklaşık bir hesap yapılabilir.
--bu hesaptan,sigortalardan alınan miktarları düşmek gerekecek tabiiki,
--birde,adam çalıştıranın kusursuz sorumluluğuna dayanacağınızı belirttiğinizden, kanaatimce mahkemece BK. gereğince hakkaniyet indirimi ( en az %40-45 gibi)de yapılacağından alınacak bir meblağ olmayacak gibi görülüyor.
--yine de belirttiğim gibi yaşları bana bildirirseniz ( kaza tarihi itibariyle) yaklaşık bir hesap yapılabilir.
--erkek çocuklar 18 yaşına kadar dewstek görür.( bakıma muhtaç olanlar varsa bunu belgelemek gerekir)
--kız çocukları ise 22 yaşına kadar destek hesabı yapılır.okuyan varsa belgelendirilerek okul süresince destek görecekleri dikkate alınır.
--yukarıdaki yazılardan kısaca sadece bir erkek evlat yönünden incelenmeye değer olacak herhalde. onun da çalışamayacak derecede ve bakıma muhtaç olması gerekir.
-- yukarıda yazılanlara bir göz attım,hepsi'' destekten yoksun kalma tazminatından '' bahsetmekteler, bu tür davada da işverenin kusuru önem arzetmektedir bence. diğer deyişle '' adam çalıştıranın sorumluluğu '' hükümleri k.pederinizin işvereni açısından söz konusu olmayacağı kanaatindeyim. ancak dediğim gibi bende neticeyi bekliyorum.
saygılar