Mesajı Okuyun
Old 22-02-2008, 23:11   #1
Av.Nuri YENİÇERİ

Varsayılan Ölümlü Trafİk Kazasından İşverenin Sorumluluğu

Merhaba sayın meslektaşlarım,
Ben henüz stajımın 5. ayında olmam nedeniyle beni aşan bu husus hakkında bilgilerinizden ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Olay:

Eşimin babası Bir Sürücü kursunda öğretmenken ölümlü trafik kazası sonucu vefat etmiştir. Trafik kazası sonucu Karşı taraf asli kusurlu(1.Dereceden) Kayınbabam ise tali kusurlu(2.Dereceden) bulunmuştur. Bunun üzerine karşı taraf anlaşma teklif etmiş ve neticede belli bir miktarla asli kususrlu taraf ibra edilmiştir. Ayrıca Kaskodan ve ZMMS den alınması gereken miktarlar alınmıştır.

Sürücü kursu yöneticisi de ilk başta 10.000 YTL teklif etmiş ardından bu teklifinden caymıştır.

Vefat eden kayın babam aynı zamanda emekli idi. Kendisinden eşine emekli maaşı intikal etti. Eşimin babası vefat ettiğinde sigortalı çalışmaktaydı.

Teklifinden caymış olan İşveren sıfatlı sürücü kursuna karşı maddi ve manevi tazminat davası ayrıca destekten yoksun kalma tazminatı talşepli dava açmayı düşünüyoruz.

(Vefat eden kayın babamın 24 yaşında bir kızı 28 yaşında bir oğlu ve birde eşi bulunmaktadır.)

Bu olaya ilişkin neler yapılabiliceğine ilişkin mütaalalarınız varsa yargıtay kararı ve dilekçe örneklerini benimle paylaşırsanız minnettar kalacağım. İlginize teşekkür ederim.