Mesajı Okuyun
Old 27-06-2007, 11:33   #12
Av. Bülent Sabri Akpunar

Merhabalar,

Sayın AdaletTR, malumunuz olduğu üzere Türk Telekom'un tekeli "ses" üzerineydi ve kamu payının %50'nin altına düşmesi üzerine bu durum değişti.TT'un internet üzerinde yasal bir tekeli olmasa da altyapısınının kullanılması bağlamında fiili olarak tekeli bulunmaktadır.Bu nedenle sorunuzda bahsi geçen izinsiz toplu kullanımın tekel hakkı ile ilgili olmadığını düşünüyorum.

İzinsiz kullanım kanımca ister Saplama yöntemiyle olsun isterse wireless bağlantıya sızma yöntemiyle olsun suç teşkil etmektedir.

İzin/onay üzerine kullanımın sözleşme açısından akte aykırılık teşkil edeceği tartışmasızdır.Ceza hukuku açısından kıyas yoluyla suç ihdası mümkün olmadığından, açık bir düzenlemeye kadar (tipiklik) eylemin suç teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.Bu eylemin, bilişim sistemine izinsiz girme temelindeki TCK bilişim suçları kapsamında değerlendirelebileceğini de düşünmüyorum.

Yine de , 5651 Sayılı yasanın 7/2 maddesine göre "Ticarî amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün toplu kullanım sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür." hükmü uyarınca, sözleşmeye aykırı eylemde bulunan adsl abonesinin diğer kullanıcılar açısından cezai sorumluluğu olabileceği; dahası, ispat anlamında Sayın Admin'in de belirttiği gibi zorluklar yaşayabileceği gözönünde bulundurulmalıdır.