Mesajı Okuyun
Old 15-10-2010, 21:38   #23
Av.Can

İğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım. Bu uygulama tamamen avukatların mahkemeye saygı konusunu hürmete dönüştürmeleri ve üzülerek söylemeliyimki; aman hakimle ters düşmeyelim aleyhimize karar vermesin güdüsüyle şekillenmiş bir durum. Değiştirecek olanlar yine avukatlar (Vezirköprü örneğinde görüldüğü gibi) eğer hukukçuysak hukuka uygun davranmalı ve meslektaşlarımdan duyduğum şu "efendim" lafının bir an önce ortadan kaldırılması gerekli. Avukatların efendileri olmadı diye baro odalarına yazıp hakime "efendim efendim" demek biraz tuhaf. Stajyerken ilk duyduğumda bu nasıl avukat demiştim. Baktım ki herkes öyle. Fırça yiyen yiyene herkes tutturmuş "efendim" deyip duruyor. Bu lafı demek mecburiyse ben bu işi yapmam diyordumki. Hakim bey Hakime Hanım, Sayın Başkan gibi hitapları kullanan avukatları görünce avukatlık yapmaya karar verdim. Ne ara kararda ayağa kalkıyorum ne efendim diyorum. Meslektaşımın başına gelen bir gün benim de başıma gelecek ama sorun yaşayacağımı sanmıyorum.