Mesajı Okuyun
Old 29-12-2006, 13:51   #1
avenginakbaba

Varsayılan MilletVekili Seçimleri Ne Zaman Olmalıdır?

hükümet, ısrarla ( muhaliflerin erken seçim taleplerini reddederken) genel seçimlerin 2007 yılının kasım ayında yapılacağını söylüyor.

oysa seçim kanunu 6. madde:"Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri beş yılda bir yapılır.

Her seçim döneminin son toplantı yılının 3 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve Ekim ayının ikinci Pazar günü oy verilir.

Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkan görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir.

Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir." demektedir. ekim ayının ikinci pazarında sandık başına gidileceğini söylüyor. hükümet demeç verirken bu yasayı atlıyor olabilir mi acaba. neden ekim de değilde seçimlerin kasım ayında olacağından bahsediyorlar.

zira seçimlere yaklaşırken bu maddeyi değiştireceklerini düşünsek bile anayasa, seçim kanununda yapılan değişikliklerin, bir yıldan daha önceki dönemde olacak seçimleri etkilemeyeceğini de hüküm altına almış durumda.

ben seçimlerin ekim ayında olacağını düşünüyorum ( hatta "olmalıdır" diyorum.)
aksi durum kanunsuz olacaktır.
yoksa benim atladığım, yani seçimlerin kasım'da yapılmasına cevaz verebilen başka bir hüküm mü var acaba?