Mesajı Okuyun
Old 10-07-2007, 10:29   #11
Godfather

Ben avukat olmadan önce 5 yıl süreyle hukuk fakültesi öğrencisi olarak katiplik yaptım. Hem okulumu bitirdim hem de mesleki anlamda bana pek çok şey kazandıran katipliği onurla yaptım. Ne iş yaptığımı soranlara "hukuk fakültesi öğrencisiyim" "stajyerim" ya da "avukatım" demedim. "Katibim" dedim. Çünkü bu iş gocunulacak ya da utanılacak bir meslek değil. Adalet sisteminin işlemesine yardımcı olan ve bunu meslek edinen birisi neden bu işten utansın...

Bu işi hakkıyla yapanlar olduğu gibi, malesef işin cılkını çıkaran, avukat adına vaadde bulunan, kendisini avukat olarak tanıtıp iş alan bir dolu katip var... Elbette ki bunlar mümkün olduğu takdirde cezalandırılsın, meslekten men edilsin, katiplik müessesesinin adını kirleten bu tarz insanlar barınamasın bu meslekte. Ancak avukatın yükünü alan, sistemin işlemesinde mahkeme ve icra kalemlerine büyük yardımı olan bu insanlar, görevini layıkıyla yapıyorsa onlar da bunun hazzını yaşasınlar ve bir teşekkür onlardan esirgenmesin...

Avukat katipleri için bir üniforma ya da standart bir kıyafet hiçbir zaman gerekmez. Kalabalık ve kimsenin kimseyi tanımadığı bir adliye ise, herkes yakasına tanıtım kartını assın... Ya da işlem yaptırırken çıkarıp göstersin. Ancak zaten 4-5 il dışında sanıyorum camiada birbirini tanımayan katip - müdür - memur ve hatta hakim pek bulunmaz. İşler kendiliğinden büyük bir uyum içinde yürür. Bazen bu uyumu bozacak tarzda insanlar eksik olmaz. Ancak onların da işlerini yürütmeleri zorlaşır. Herkes tarafından mimlenen bir katip zaten o adliye çevresinde barınamaz.

İcra müdürleri avukat katibi yetiştirebilir, ancak avukat katibine iş tarif ederken müdür hem bilgisini tazelemiş olur, hem de bunu kendi işine mani olacak tarzda yapmaz zaten... Gerisi bizim sistemimizin nevi şahsına münhasır sorunları. Elbette herşey daha farklı olsun, her yer güllük gülistanlık olsun, dikensiz gül bahçesi gibi olsun ancak.. takdir edersiniz ki böyle birşey pek mümkün değil. Daha güzel bir adliye ortamı biraz da bizim çabalarımız sonucu oluşacaktır herhalde... (avukat, hakim, savcı, katip, müdür, memur.. hepsi dahil bu BİZ kavramına