Mesajı Okuyun
Old 31-01-2008, 17:31   #8
AV.SERTANn

Alıntı:
Yazan Av. Rahşan AYDIN
Sayın avukar erdoğan, az önceki yanıtım Av. sertan'ın sorusu içindi.
Sizin sorunuza gelince; A.Ş. nin borcundan dolayı, sorumlu olan şahsın (eğer hisse değeri borcu aşmıyorsa) LTD şirketteki hissesinin tamamına el konulabilir.

Sayın Rahşan Hanım düşündüğüm gibi...cevabınız için teşekkürler ....kanun maddeleri bu konuda bir sınırlama getirmemiş....böyle bir sınırlama yok...yani maddeye bakacak olursak kamu borcunun tamamınından şahsen sorumlu....yalnız konu ile ilgili kaynaklarda
bu husus açıkça ifade edilmiyor....

Anlaşılan Devlet alacağının tahsilini her türlü şekilde garantiye almış...ancak imaj herşey sorumluluk hiç bir şey denebiliyorsa AŞ'de yönetim kurulu üyesi olunabilir....Tabi sorumluluğun vergiden de sorumlu murahhas müdüre bırakılmış olması böylelikle sorumluluktan kurtulmak mümkün....

Sayın Avukat erdoğanın sorusuna gelecek olursak kannatimde AŞ yönetim kurulu üyeliği sebebiyle başka bir şirketteki bu şirket LTD de olsa hissesinin tamamına el konulabilecektir....(AŞ borcunu karşılayacak miktar kadar)Sonuçta LTD deki tüm hissesi AŞ yönetim kurulu üyesinin malvarlığı..... ve AŞ'den kaynaklanan bir Kamu borcu...