Mesajı Okuyun
Old 17-01-2019, 10:32   #3
Av.Nur Banu Akpınar Esirci

Alıntı:
Yazan Av. Bahadır ÖZTÜRK
Sayın meslektaşım,

Kamulaştırmadan kalan kısım bir imar parseli olsaydı, m2, geometrik durumu ve diğer mevzuatlar açısından yapılaşmaya uygun olmasaydı, (yaklaşım mesafesi, yükseklik v.s ), kalan kısmın, kullanılamaması nedeniyle kamulaştırılması talep edilebilirdi diye düşünüyorum.

Ancak, anladığım kadarı ile müvekkilinizin taşınmazı tarla vasfında. Bu nedenle, muhtemel açacağınız bir davada, kamulaştırmadan kalan kısım üzerinde herhangi bir sınırlayıcı hal ve hak kaybı yok gerekçesi ile reddedilebilir diye düşünüyorum.

Sayın Meslektaşım,

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim öncelikle. Tarla vasfında olduğu takdirde makineli tarıma müsait olmaması vs gibi etkenler incelenecek bildiğim kadarıyla. Ancak benim asıl takıldığım nokta Yargıtay 5. Dairesinin bir kararında satın alma usulü ile kamulaştırma yapıldı ise kalan kısım için dava açılamaz diyor; ancak aynı daire aynı yıl başka bir kararında açılır diyor. Yani m.8 kapsamında taşınmazın kamulaştırılmış olması, arda kalan kısımlar için dava açmamı başlı başına engelleyici bir husus mu? Bu noktada nasıl bir yol izlenebilir?