Mesajı Okuyun
Old 05-10-2009, 16:50   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan evo09
Sayın meslektaşlarım aslında danışıklı bir olay yok ancak C kanımca B'den çek haricinde aralarında mevcut olan açık hesabı tahsil etmek adına böyle bir işlem yapıyor. Bir meslektaşımız kendisine(C'ye) sadece ciro eden B'yi icraya verebileceğini, B'nin bu halde hiçbir işlem yapamayacağını A'yı icraya veremeyeceğini söylüyor. Her ne kadar B'nin A'yı her türlü bu çekte ödemiş olduğu bedel için icraya verebileceğini anlatsak da C şahsı az çok icra hukukunu bildiğini ve başka avukat arkadaşından iddia ettiği gibi cevap aldığını söyleyerek bizim yanlış bildiğimizi iddia ediyor. Mesleğimin hemen başında ilginç ve önemli bir tecrübe oldu bu olay benim için. Gençliğin vermiş olduğu dezavantajı şimdi daha iyi anladım. Anlattığım gibi tüm olay bu çerçevede cerayan ediyor.

B, A'dan (C'ye ödediği)ödediği parayı geri aldığında A aynı çeki 2 defa ödemiş olmayacak mı? Bence B ve C anlaşarak A'yı mağdur edecekler.Hukuku çok iyi bildiğini iddia eden C, çek keşidecisi olan A'dan parayı tahsil edebileceğini de gayet iyi biliyordur. Bunu herkes bilir çünkü. Çeki bankaya ibraz ettiğinde, kimin hesabından ödeneceğini bilebilecek durumdadır. Olay belki de şöyle olmaktadır: B'nin C'ye epeyce bir borcu vardır. B elindeki bu çeki C'ye ciro etmiştir. A, bir nedenle çeki ödememiştir.Ama ödeyecek durumu vardır. C' A'dan çek bedelini haricen tahsil etmiş ve fakat çeki iade etmemiştir. B'ye icra takibi yaparak mükerrer tahsilat yapmak yerine, B'yi de yanına alarak ve kendisine( Bu parayı bana öde, git A'dan tahsil et, açık hesaptan düşeriz" demiş olabilir. Böyle ballı(!) bir teklifle bir taşla iki kuş vuracak olan B, A'ya takip yapmak üzere harekete geçmiş ve sizi bulmuştur. Önerim şu olabilir: Madem mesleğin başındasınız, bu tür ilişkilerden ve müvekkillerden uzak durunuz. Yoksa başınızı çok ağrıtırlar. Ortada tuhaf bir durum var derken, bunları kastettim. Hayatın olağan akışına aykırı mesleki sorular bana hep tuhaf gelmiştir, zaten.