Mesajı Okuyun
Old 24-03-2011, 17:40   #4
Admin

Müvekkilinize bir sonra yapacağı kontrat için bir avukattan profesyonel destek almasını, bu kontrat içinse bir bardak su edinmesini öneriyorum.

Kira tesbit davası açmanız mümkün değil, zira sözleşmeniz 10 yıldan önce yenilenmeyecek, henüz yenilenmemiş halen devam eden bir sözleşmeye dayalı olarak kiranın Mahkemece tesbitini isteyemezsiniz, onu zaten siz sözleşme ile tesbit etmişsiniz.

Sayın Ergin'in işaret ettiği üzere uyarlama davasını düşünebilirsiniz ancak onu da yakında yapamazsınız, kiranızın rayice göre katılanılmaz şekilde düşük hale gelmesi için en az 4-5 yıl beklemelisiniz ki uyarlama davasının şartları oluşsun. (Kaldı ki, 10 yıllık bir sözleşmeye artış şartı koymadıysanız, sonra rayicin düşük kalmasını bana sorarsanız öngörülemez olarak nitelendirmeniz pek güç olacağından bu durumda DAHİ uyarlama davanızı çok kuvvetli olarak nitelendiremiyorum).

Bence gideceğiniz en iyi yol, kiracınızla "anlaşmak" ve onu ikna ederek bir ek sözleşme ile yıllık artış miktarını belirlemek.

Düşük olasılıklı zor yolu tercih ederseniz, BK 23 ile şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Sonuç alabilmenizi düşük bir ihtimal olarak görüyorum ama her halükarda kira tesbit davasına kıyasla şansınız çok daha yüksek görünüyor.