Mesajı Okuyun
Old 15-10-2006, 03:58   #5
Av.Selim HARTAVİ

Sayın Yılmaz olayı aynen aktarıyorum...

OLAY : A Şahsı B danışmanlık şirketine yurtdışında eğitim amacıyla başvuruda bulunuyor. B danışmanlık şirketi aracı bir danışmanlık şirketiyle bağlantı kurarak yurtdışında eğitim veren kuruma başvurusunu yapıp ilgili mercilerden oturma izninide alıyor ve A şahsının yurt dışında kalmak için konut ihtiyacı ile eğitim kurumuna kaydının yapılmasını sağlıyor. ancak A şahsı yaklasık 3 ay kaldıktan sonra zorunlu sebeplerden ötürü geri dönmek zorunda kalıyor. ancak 1 yıllığına kiralamış olduğu konutu terkederken ödemiş olduğu depozito talebinde bulunuyor. aracı şirket bu depozitin ancak başka bir şahıs konuta yerleştiğinde depozitonun bizzat A şahsının hesabına yada A şahsının yurt dışında gösterdiği bir kişiye verileceği yönünde sözleşme yapıp imzalıyor. nitekim kısa bir süre sonra C şahsı konutu kiralıyor. A ya konutu kiraladığını bildiriyor. A şahsı ile aracı şirket arasında 2 nüsha sözleşme düzenlenmiş sözleşmenin bir nüshası mevcut. ancak bu aşamadan sonra ne B danışmanlık şirketi ne de aracı danışmanlık şirketi depoziti ödemeye yanaşmıyor.

1-) Bu danışmanlık şirketine karşı ne gibi talepler ileri sürülebilir.
2-) Açılacak olan davada usule ilişkin olarak görevli ve yetkili mahkemeler konusunda ne gibi yollar izlenebilir.

Teşekkürler...