Mesajı Okuyun
Old 03-11-2020, 11:33   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Güngörr
Selamlar
İşin içinden çıkamadığım bi konu var. meslektaşlarımın fikrini merak ediyorum.

Sağlığında muris tarafından aile geleneği gereği torununa devredilen 1 tane taşınmaz var. muris vefat ettikten sonra bazı mirasçılar bu taşınmazın da terekeye dahil edilmesini istediler. Muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açacaklardı. Ancak bu sırada torunu tarafından diğer mirasçıların bu istekleri kabul edildi ve bu taşınmazın değeri ve paylar nispetinde mirasçılara alacakları ödenmek isteniyor.

Sorum şu; miras paylarına karşılık gelen paralar dağıtıldıktan sonra diğer mirasçıların muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açmasını önlemek için nasıl bir sözleşme yapmam gerekiyor?

Görüşlerinizi merak ediyorum

TÜM mirasçıların katılımı ile, adi yazılı şekilde yapılan kısmi miras taksim sözleşmesi geçerlidir. Buna torun da katılır, kısmi bir miras taksim sözleşmesi başlığı altında : Taşınmaz ve değerinden, muvazaadan bahsedilir, torunun diğer mirasçılara ödemiş olduğu payların rayiç değeri belirtilir, ve esasen murisin terekesine dahil olan bu taşınmaz hakkındaki ihtilaf da mirasçılar ve torun arasında halledilir ve sona erer diye düşünüyorum.