Mesajı Okuyun
Old 10-12-2009, 03:25   #53
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

Biraz muziplik yapayım bari;

"b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,"

benim bürom 4 katlı bir apartmanda, apartmandaki dairelerin tümü konut olarak kayıtlı. (altında dükkan dahi yok.)Bu nedenle benim büromda sigara içmek serbest.

Bu durumda apartman koridorları sigara içilme yasağı kapsamında mı değil mi?

şu parantez içindeki ikamete .. ibaresi yoruma göre çok şey değiştiriyor.

Şöyle ifade edeyim;

Apartmandaki tüm bağımsız bölümler projede konut olarak kayıtlı olması nedeni ile tüm apartman ve koridorları kapsam dışımı?

Apartmanın koridorları konut alanları dışında olduğu için kapsama giriyor bağımsız bölümler mi kapsam dışı?

Ben burayı büro olarak kullandığıma göre danışmak isteyen bir kişinin girmesine izin veriyorsam kamuya açık bir alan olarak nitelenip benim büromda mı kapsam içine alınacaktır?

Ben büromu aynı zamanda konutum olarak kullanıyorsam (benim bürom 3 oda 1 salon) bu hangi kategoride yer alacaktır.?

Sn. pia;

Sigara içmeyen bir insan olarak sigaraya karşı öfkenizi anlıyorum.

Ama ben sigara içiyorum. Hem de günde 3 paket.

Ben bakkal değilim. Bakkalın kapısı sürekli açıktır benim kapım sürekli kapalı. Benim kapım zil çalındığında açılır. Kimse kapıyı itip elini kolunu sallayarak giremez. Giren insanla da görüşmek zorunda değilim. Avukat bey burada yok/görüşmek istemiyor diyebilirim. Benim bürom bir bakkal dükkanı, ben de tezgahında duran bir sigara paketi veya su damacanası değilim.

Kat mülkiyeti yasasına bakarsanız serbest meslek mensuplerının büroları ticarethane olarak nitelenmemiştir. Konut alanlarında büro açmak için kat maliklerinden izin almak koşulu yoktur. Yasa koyucu da bizi bu anlamda bakkaldan ayırmıştır.

Tepkinizin hukuki olmaktan çok sigaraya karşı kişisel düşmanlığınızdan kaynaklandığını düşünmekteyim.

Sonunda bana burada sigara içmek serbesttir levhası astıracaksınız.

Saygılar.