Mesajı Okuyun
Old 17-06-2007, 13:52   #94
persona

sayin ayçin turna güler , benim Londra da yasiyor gibi gozukmem Turkiyede olup bitenden habersiz oldugumu tek basina gostermez bence, istanbul barosu CMUK servisinde calismis birisi olarak, neler olup bittiginin cok iyi bilincindeyim...

ve

bu foruma konu olan seylerin, sizin yazdiginiz seylerle direk baglantili oldugunu pek dusunmuyorum... biz burada 2007 yilinda polisimizin temel gorevi olan suclulari yakalama konusunda nasil etkili kilabiliriz bence bunu tartisiyoruz... parmak izi bankasi kurmasi, kamera sistemleri kurmasi,DNA bankasi kurmasi , terorle mucadele eden bir toplum olarak insanlarin durdurulup aranabilmesi... teknik kapasitesinin arttirilmasi.. ( bugun oyle teknolojiler varki, cezaevlerine giriste sizin uzerinizde ne oldugu cok kolay anlasiliyor, yani o bizim cezaevleri girisine konan o ilkel alet hala niye orda anlamis degilim,)

butun bu gelismeler bence olmasi gereken yerinde gelismeler, cunku ben eski kovboy filmlerindeki TEXAS a benzer bir ulkede acikcasi yasamak istemiyorum...

sizin dediginiz, iskence vakalari, polisin asiri guc kullanmasi, bu tur konular bence baska bir forumun konusu, mesela polisimizi nasil hukuk icinde tutabiliriz.... hem polisle ilgili her konunun hep bu tur konulara kaymasindaki mantigi anlamiyorum... biz polisimiz ve onun etkinligi uzerine objektif bir tartisma yapamayacak miyiz?

ben acikcasi, daha etkin, suclulara , teroristlere korku veren, mafyadan daha guclu, bagimsiz bir polis teskilati pesindeyim... bence biraz avukatlik kimligimizi ve insan haklari ders kitaplarimizi birakip soyle bir cevremize bakmamizin zamani geldi, nasil bir topluma donduk, ve ne yapabiliriz diye... ornek mi isterseniz, iste birkac haber basligi, turkiye uyusturucu trafiginde bir numara, fuhus aldi basini gidiyor,insanlar kamyon kamyon doldurulup istanbula suc icin yetistirilmek amaciyla getiriliyor, bugun istanbulda bircok isyeri polis tarafindan degil mafya tarafindan korunuyor... butun bu ornekler sadece birkaci... butun bunlar olurken turk polisi zavalli haliyle sadece seyrediyor...

saygilar.