Mesajı Okuyun
Old 25-11-2011, 15:00   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Hukuk Genel Kurulunun 12.06.2002 tarih ve 2002/18-474 Esas - 2002/514 Karar sayılı kararında da “Bağımsız bölümün mülkiyetini, başlangıçta veya sonradan kazanan kişi, Kat Mülkiyeti Kanununun 28.maddesi hükmü uyarınca tüm kat maliklerini ve onların külli ve cüz'i haleflerini bağlayan sözleşme niteliğinde olan yönetim planında malik için öngörülen bütün sorumluluk ve yükümlülükleri üstlenmiş olur. Bunların ayrıca tebliğine gerek yoktur.”

Böylece, yönetim planında bir ödeme tarihi belirlenmiş ise artık herhangi bir tebligat veya duyuru yapılmamış olsa bile her kat maliki gider ve avans borcunu sorup öğrenerek, bu miktarı yöneticiye veya yönetim planında belirtilen yere ödemek zorundadır. Avans ve ortak gider alacağının yönetim planı (sözleşme) hükmü uyarınca muaccelliyet kesbettiği tarihte temerrüt de gerçekleşmiş olur.”
Sizinle aynı görüşte olamadığımı, affınıza sığınarak belirtmek isterim. Burada söz konusu olan husus, yasada öngörülen prosedüre uygun olarak, bir işletme projesinin yapılıp yapılmadığıdır; işletme projesi ise, ya yönetici tarafından, ya da kat malikleri toplantısında,( tebliğe gerek yoktur) kat malikleri tarafından yapılır. Somut olayda, prosedüre uygun olarak belirlenmiş ortak gider avansının maliklerin ıttılaına sunulması ve onlara itiraz hakkı tanınması düşünülmektedir; diğer bir anlatımla, işletme projesinin kesinleşmesi var mı?.Saygılarımla...