Mesajı Okuyun
Old 29-12-2010, 17:12   #1
Avukaat

Varsayılan Belediye tarafından kesilen kaçak yapı para cezası

Değerli Meslektaşlarım,
bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım olmuştur. Müvekkile encümen kararı ile 21.000TL para cezası kesilmiştir ve kaçak yapıya 30 gün içinde ruhsat alması gerektiğini tebellüğ edilmiştir. ancak bu cazaya karşı nereye itiraz edeceği belirtilmemiştir. Bende bir dilekçe ile yapılan tebligatın usulsüz olduğunu itiraz makamının gösterilmesi gerektiğini belediyeye bildirdim. Onlar itirazımı yerimde bulmadı ve yapılan işlemde bir yanlışlık olmadığı bana bildirdiler. Biza bu para alacağı ile ilgili herhangi bir takip başlatılmadı.

hkkımızda 3194 sayılı kanunun 42. maddesine göre kaçak yapıdan ceza kesilmiş. ancak bina 2001 yılında tamamlanmış ve o tarihtin bu yana da elektirik, su gibi hizmetler sağlanmıştır.

Cezanın idari para cezası olduğu kanaatindeyim. Bina bitim tarihinden bu yana 9 yıl geçtiği için bu bina ile ilgili olarak para cezasının zamanaşımına uğradığını düşünüyorum.

Sorunuma gelecek olursak;
1-Yanlış mı düşünüyorum
2-Cazaya karşı Sulh Ceza Mahkemesi'nde mi yoksa İdare Mahkemesi'ne mi itirazda bulunacağım.
3-Bu cezaya karşı itiraz süresinin başlagıcı hangi tarihtir?(encümen kararında ve diğer cevaplarda itiraz makamı gösterilmediği için bu sürenin başlamadığını düşünüyorum. Haksız mıyım?)

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim