Mesajı Okuyun
Old 21-07-2006, 02:54   #17
Av. Can DOĞANEL

Varsayılan Sn. Yazoğlu

Söylediklerinizde tamamen haklısınız. Teyzemin vefatı nedeniyle bugünlük ara verecektim ama "Valilikten bilirkişi" noktasına takıldım. Doğru mu anlıyorum? Böyle bir şeyi ne gördüm ne duydum. Ne alaka?... Nasıl yani?
Bu arada beyanlarınızı önce veya sonra vermenin dikkate alınma açısından çok bir önemi yok! Ancak hakime inceleme imkanı vermek bakımından duruşmadan 1 hafta 10 gün kadar önce vermek faydalıdır. Duruşma esnasında eline tutuşturulan dilekçeyi hakimin anında okuyarak değerlendirmesi takdir edersiniz ki oldukça zordur. Kaynak araştırması veya bir takım içtihatlara ve hatta kanuna bakması gerekebilir. Herkes bizim kanunları sular seller gibi ezbere bildiğimizi düşünür. Hukuk fakültelerinde asla kanun ezberletilmez. Hatta pek çok sınavımızda kanun kullanmak dahi serbestti. Önemli olan kavramları doğru yere oturtmak ve kanun dairesinde yormlamaktır. Bu verdiğiniz beyanların kapsamına göre derhal yapılabilecek bir şey değildir. Tavsiyem dediğim gibi 8-10 gün kadar önce vermektir. Hoşçakalın.