Mesajı Okuyun
Old 17-02-2012, 22:34   #552
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Memnuniyetle, Nahum'un anlattıklarınndan benim anlaıdklarımı aktarayım size sayın Güntay,

blyenbergh'in spinoza'ya herşeyin nedeni olan tanrının insanların kötü isteklerinin de nedeni sayılıp sayılmayacağı sorusu etrafında toplanan bir mektup göndermesi ile ikili arasında yazışmalar başlar. spinoza başlangıçta bu mektuplaşmayı bir dostluk başlangıcı olarak yorumlasa da blyenbergh'in tedbirsizliği sayesinde spinoza'nın, asıl amacın, hakikat adına karşısındakini çürütmek ve ağır bir biçimde eleştirmek olduğunu fark eder.

spinoza başlangıçta soruyu kendi felsefesi içinde yeniden formüle ederek cevaplamaya çalışmıştır. blyenbergh'in kullandığı kavramları genelgeçer anlamlarından kurtararak yeniden tanımlamıştır ancak blyenbergh, sonraları spinoza'nın öz ve yetkinlik kavramlarını kendi teolojik jargonu içine çekmeye çalışınca, spinoza uslubunu değiştirmiş, kısa ve ters bir kaç mektuptan sonra yazışma kesilmiştir.

SONUÇTA karşılıklı felsefi atışmalar söz konusudur. Dil elbette ağırdır, malum Spinoza'nın dilini net olarak anlamak pek olanaklı değildir ama sanırım Nahum mektuplaşmaları olabilecek en sade biçimde sunmuştur.

Teşekkür ederim, zahmet verdim.
Oldukça yararlı bir somutlama yapmışsınız. Kitabı, serbest çalışmalarım arasına ve yakın plana alıyorum.