Mesajı Okuyun
Old 21-08-2020, 12:52   #31
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İSTANBUL
BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ
38. HUKUK DAİRESİ

DOSYA NO : 2020/389
KARAR NO : 2020/810
........................
Somut olayda; tarafların .....Karar sayılı ilamı ile anlaşmalı olarak boşandıkları, aralarında düzenledikleri 06/03/2014 tarihli "Boşanma Protokolüdür" başlıklı protokol hükümlerinin mahkemece aynen onandığı, protokolün 3. maddesinde; çocuğun tüm eğitim giderlerinin baba tarafından karşılanacağı, eğitim ve öğrenimine ilişkin okul seçimi ile diğer eğitim hususlarında ihtilaf çıkması halinde xxx xxx beyin görüşü ve tavsiyeleri dikkate alınarak uyuşmazlığın çözümleneceğinin düzenlendiği, davalı-davacının istinafa konu tahkim ilk itirazının da bu düzenlemeye dayandığı anlaşılmaktadır.

Taraflar düzenledikleri boşanma protolü uyarınca boşanmışlardır. O halde taraflar arasında yapılan bu protokol, aile hukukundan kaynaklanmakta olup, uyuşmazlığın çözümünde Aile mahkemeleri görevlidir. Görev kamu düzenindendir ve mahkemece yargılamanın her aşamasında re'sen gözetilir (HMK m. 1). Gerçekleşen bu durum karşısında mahkemenin davayı görev yönünden reddetmemesinde hukuka aykırılık yoktur.

Protokol içerisinde belirlenen çözüm yolunun ise, HMK 407 ve devamı maddelerinde düzenlenen tahkim ile ilgisi yoktur. Tarafların, aralarında çözemedikleri aile hukukundan kaynaklı konuları direkt dava ederek mahkemece çözülmesini istemeleri mümkündür.

Yukarıda yapılan tüm açıklamalar ışığında; davalı-davacının tüm istinaf taleplerinin reddine karar verilmesi gerektiği sonucuna varılarak, buna ilişkin aşağıdaki hükmün kurulması uygun görülmüştür.
HÜKÜM : Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere:
1-Davalı-davacının tüm istinaf taleplerinin REDDİNE

Not: Karar Temyiz yolu açık olarak verilmiş olup henüz kesinleşmemiştir.