Mesajı Okuyun
Old 08-07-2007, 23:39   #29
genç hukukçu

Hukuk fakülteleri ne yetiştirir?Hukukçu mu yoksa Avukat-Hakim-Savcı vs mi?Bir Avukat-hakim-savcı aynı zamanda Hukukçudur diyebilir miyiz?Türkiye'deki Hukuk fakültelerinde verilen eğitim bir toplumun genel yapısını,ruh halini,tarihi süreç içerisindeki gelişimini anlamamızı sağlayacak sosyoloji,psikoloji,felsefe,iktisat,tarih gibi bilimleri ne kadar içeriyor?Çok az;o da bence göstermelik;çünkü,en fazla 2kredilik,hem öğrenciler hem de hocalar tarafından asıl hukuk derslerinin yanında tali ders muamelesi edilen dersler.

Bizim öğrenciler olarak aldığımız dersler nasıl?Mevzuatın hukukunu öğreniyoruz.Sınav zamanı "şu maddenin yorumunu soracak hadi ezberleyelim"mantığına sahibiz.Yorum ve ezber yanyana,yorumu ezberlemek çok ilginç.Halbuki,birinci sınıfta sosyal bilgiler ağırlıklı,insanı ve toplumu anlamaya yönelik,pratikle teorinin bir arada olduğu dersler verilse çok daha faydalı olacağını sanıyorum.

Ben daha öğrenciyim ama öyle sanıyorum ki Yargıtay şu an işlevini yitirmiş durumda;neredeyse hemen hemen her dava,dava mahkemeleri tarafından sonuca bağlandıktan sonra,Yargıtay'a temyize gelmekte.Dava mahkemelerine güven kalmamış.Üzüntü verici...

Türkiye'de Hukuki alanda işin eğitimini de içine alan ve meslek mensuplarını da kapsayan geniş kapsamlı bir reform yapılması gerektiğine inanıyorum.Adil ve bağımsız yargı toplumumuzun en önemli güvencesidir.