Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 14:16   #1
sincap

Mesaj Tapu İptal Davası mı? Veraset İlamının İptali Davası mı?

Merhaba Meslektaşlarım,

Araştırmalarım neticesinde sonuca ulaşamadığım bir konuda acilen yardımınızı rica ediyorum.

Müvekkil'in babası 2000 tarihinde ölmüş, müvekkil mirası reddetmiş. Babanne ve dede ise 2004 yılında ölmüş. İlk alınan veraset ilamında müvekkil ve abisi mirasçı.

Aradan geçen bunca yıldan sonra hala'dan bir telefon gelir ve der ki, biz aldığımız yeni veraset ilamına göre (ki hepsi benim üzerime görünüyor, size zırnık yok) tapuda gayrimenkulleri adıma tescil ettirdik, haberiniz ola.

Tapu araştırmasını bu hafta gerçekleştireceğim ama şu sorularımda bana yardımcı olursanız çok sevinirim;

1- Alınmış bir veraset ilamı varken, bunun iptalini istenmeden (ki isteselerdi haberimiz olurdu) yeni veraset ilamını almaları hukuka uygun mu? Bu ikinci veraset ilamı geçerli mi?

2- Dedikleri gibi tapuda söz konusu değişiklik olmuşsa, tapu iptali davası açacağım ekinde ilk veraset ile, peki mahkeme git önce ikinci veraset ilamının iptalini sağla der mi? En hızlı sonuca nasıl ulaşırım?

3- Karar bulamadım ama, babasının mirasını reddetmiş olmasının, sonradan ölen dededen gelen mirası almasına engel olmadığına dair THS'de paylaşımlar buldum, bu böyle değil mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim, eksik olmayınız...