Mesajı Okuyun
Old 09-12-2011, 14:01   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
peki bütün bunlara rağmen onanırsa ne olacak.Müdafii olduğum çocuklara ceza verildi.suç konusunun değeri düşük olmasına rağmen bumadde nedeniyle indirim veya hiç ceza verilemeyecekken bu madde hiç uygulanmadı sadece takdiri indirim ve yaş küçüklüğünden indirim uygulandı.Ancak itiraz edersem ve itiraz kabul edilirse temyizde de bozulmazsa sanıklar da biz 5 yıl içinde suç işlemezdik derse ne olacak.Bana göre bu sürede suç işleyecekleri kesin ama bunu bilemeyiz ki..

Niye böyle bir çelişki yaşanıyor, ben anlamıyorum. HAGB'yi talep üzerine uygulatan sanık ve hukuki yardımcısı olan bizleriz.
Mahkemeye bunu uygulatıp, önümüze bir temyiz engeli olarak HAGB ve itiraz yolunu diktikten sonra, mahkeme kurduğu ve fakat açıklamadığı hükümde şöyle böyle hatalar yaptı demeyi ben doğru bulmuyorum... Temyiz etsek acaba, n'olurdu diye hayıflanmaya da gerek yok. Neden? Zira, bu durum ve risk süre veya konu açısından HAGB dışında kalan suçların temyizi açısından da her zaman söz konusu; aleyhe onama veya bozma genelgeçer bir risk yani...
Hem HAGB kararı alayım, hem hükmü temyiz edeyim olmaz; iki menfaatten birini müvekkile seçtireceksiniz, ya toplumsal hukuk barışı ve ferdileştirme kaideleri icabı konulmuş olan HAGB'yi seçecek ve temyizi unutacaksınız; ya da ihtilafı sürdürüp, mahkemeye "Devam et!" diyeceksiniz ve temyize gideceksiniz.
Yani, "Hem şoför mahalli olsun, hem 50 kuruş olsun." olmaz...
Kanımca olay budur.
Saygılar.