Mesajı Okuyun
Old 03-09-2006, 21:22   #29
nephilis

Kitap

Benim dil kullanımyla ilgili söylemek istediğim birkaç husus var.Özellikle Osmanlıca mı yoksa Öztürkçe mi kullanılmalı konusunda ? Bence ikisi arasında bir seçim yapmak gibi bir zorunluluğumuz olmamalı, mesela ''Teferruat'' sözcüğünü de kullanabiliriz ''Ayrıntı'' sözcüğünü de..Fakat dilimize tamamen yabancı ''detay'' sözcüğünü kullanmamalıyız bence..Ama eğer o dilimize tamamen yabancı dediğimiz sözcük artık iyice dilimizle bütünleşmişse bence bu durumda bu tür sözcükleride kullanmakta bir sakınca görmüyorum.Nede olsa ''Galatı meşhur lügat-i fasihten evladır.'' demiş atalarımız..
Mesela bide kullandığımız sözcükler arasında bir tutarlılık olmalı ( eski-yeni sözcük kullanımı bağlamında.) Mesela; bir cümlede ''koşut'' gibi öztürkçe bir sözcük kullanıp, birkaç cümle sonra ''haddizatında'' gibi osmanlıca bir sözcük kullandığımızda bence o yazı dil bakımından tutarsızdır.
Genellikle yapılan bir diğer yanlışta Osmanlıca sözcüklere Türkçe çekim ekleri getirmektir.Mesela ''şekli'' diyebilirsiniz veya ''biçimsel'' diyebilirsiniz ama ''şekilsel'' derseniz bariz bir kullanım hatasına düşmüş olursunuz.Bir TV programında bir hukuk öğrencisi arkadaşımız ''insansal'' diyerek bahsettiğimiz hataya düşmüştü mesela..Ama en bariz ve sık yapılan hata ''hukuk'' sözcüğünde yapılmaktadır.Öztürkçe '-sal' eki, Farsça ''hukuk'' kelimesine eklenerek ''hukuksal'' denmektedir ki külliyen yanlıştır Doğrusu ''Hukuki'' dir.
Mesela yukarıda Sn.Av.SEHPER'in verdiği cümledeki ''haiz'' kelimesinin yerine ''sahip'' sözcüğü de kullanılabilir.Fakat ''Haiz'' sözcüğünün kullanımında da bence bir sakınca yoktur.Meğerki kullanımı yanlış olsun.. Yani örnek verilen tamlama ''İyi bir dilbilimci niteliğini haiz sayın Ahmet beyefendi'' şekliyle doğru kullanılmıştır.Fakat genelde -i haiz değilde, -e haiz şeklinde yanlış kullanılmaktadır.''İyi bir dilbilimci niteliğine haiz sayın Ahmet beyefendi'' gibi..
Evet, bu söylediklerimi genel olarak lügat kelimeler ile günlük konuşma ve yazışmalar bakımından yazdım.Sözkonusu hukuki konuşma ve yazışmalar olunca dikkat edilmesi gereken bir takım başka hususlar var.Mesela Kanuni terimleri kanunda geçtiği gibi kullanmak gibi.
Ha bu arada unutmadan eklemek istiyorum..Bence Noktalama işaretlerinin doğru kullanımı ve yazım kuralları da en az dilimizi doğru kullanmak kadar önemlidir, diye düşünüyorum.
Şimdilik benden bukadar, sürç-ü lisan ettiysek affola..Buraya tekrar yazma ümidiyle..Saygılarımla..