Mesajı Okuyun
Old 22-01-2014, 12:28   #4
Av.PUDY

Acil

Alıntı:
Yazan Av.Nurdan Anlı
Sayın meslektaşım,
Boşanma davalarında karşı dava açma süresi geçmiş olsa da , ayrı dava açıp birleştirilmesi mümkün olduğundan ve usul ekonomisi açısından süresi geçmiş de olsa karşı davanın süre yönünden usulden reddedilmeyeceğine dair yargıtay kararı olduğunu hatırlıyorum. Benim bir davamda da karşı taraf süresi geçtikten sonra karşı dava açmıştı.Benim bu yöndeki itirazlarıma karşılık hakim " süresinde değildir diye reddetsem ayrı dava açıldığında nasılsa birleşiyor. Bu nedenle red usul ekonomisine uygun olmuyor" demişti.

Çok teşekkürler Sayın meslektaşım verdiğiniz bilgiler için Peki o yargı kararını bulabilirseniz ya da elinizde varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Şöyle de bir sorum daha var; bir başka dosyada davacı koca tarafından üç sene öncesinde boşanma davası açılmış ve davacının kusurlu olması davalının kusursuzluğu sebebi ile dava reddedilmiş. Aradan üç sene geçmesine rağmen taraflar bir araya gelmemişler ve davacı koca yeniden boşanma davası açmış. Davalı eşte maddi manevi tazminat talebi ile boşanma kararı verilmesini talep etmiş. Davalı kadının maddi- manevi tazminat istemesi için çok haklı gerekçeleri de var baktığımızda...Şimdi bu davada hakim MK 166 uyarınca doğrudan boşanmaya mı hükmeder kusur araştırması yapmaksızın yoksa davalı kadının gerekçeleri doğrultusunda maddi- manevi tazminat taleplerini değerlendirerek mi davayı karara bağlar yani direk boşanma kararı mı verir hiç bir şeye bakmaksızın ?