Mesajı Okuyun
Old 31-08-2007, 16:58   #8
Engin Özoğul

Olayda aylık ücret işçiye geç ödenmektedir. Sorudan anlaşılan şudur. İşçi ayın 1'inde ücret almaktayken artık ayın 21'inde ücret alır hale gelmiştir.

Yukarıda, işçinin geç ödemeyi kabul etmesi ve bu durumun istikrar kazanmış olması nedeniyle artık işverenin ödemeleri ayın 21'inde yapabileceği bu durumun iş şartı haline geldiği belirtilmiştir. Ben bu yorumlara katılamıyorum.

Örneğin işveren 01 Ağustos 2000 tarihinde çıkıp deseydi ki "ödeme günlerini değiştirdim artık ayın 21'inde ödeme yapılacak" ardından da 21 Ağustos 2000 tarihinde de ağustos ayına ilişkin ücreti ödeseydi sonrasında da her ayın 21'inde geçmiş otuz güne ilişkin ücreti ödemiş olsaydı belki yukarıdaki yorumlar kabul edilebilirdi.

Oysa somut olayda işveren 01 Temmuz 2007 - 31 Temmuz 2007 dönemine ilişkin ücreti 21 Ağustos 2007'de ödemektedir. Dolayısıyla ödeme geç yapılmaktadır. Bu nedenle de Sayın av.seher'in belirttiği gibi çalışma koşulları uygulanmamaktadır. Bu ise işçiye haklı fesih imkanı vermektedir.

Ancak İş Kanunu'nun 26. maddesine göre işçi bu imkanı altı iş günü içinde kullanmalıdır. Eğer bu süre kaçırılmış ise Ağustos ayının ücreti zamanında ödenmez ise işçi altı iş günü içinde iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmelidir.