Mesajı Okuyun
Old 17-08-2007, 21:23   #12
avaarslan

Öncelikle canım Av. Engin beyi görmek hoşuma gitti ve sevindim. Gerçi büroda görüyoum ama burada daha endamlı duruyor
Arkadaşlarımızın yaklaşımları çok güzel. Ben Engin beyin görüşlerine katılıyorum. Burada temel insan haklarından olayı savunmanın kısıtlanması söz konusudur. Yasaya aykırı şekilde alınmış bir ifade ve buna dayanarak verilmiş bir tutuklama kararı vardır. Bu sebeple tutuklamaya itiraz edilirken özellikle bu husus üzerinde durulmalıdır. Polis ve savcılık aşamasında avukat bulunmuşsa da ( sorulan soruda hazırlık aşamasında avukat olup olmadığı belirtilmemiştir) sulh ceza hakimi önünde ifade verilirkende avukat bulundurulması kanunun gereğince zorunludur. Bazı arkadaşların yaptığı gibi burada lafzi yoruma gidilmemelidir diye düşünüyorum. Önemli olan savunma hakkının ayakta tutulmasıdır.

Bununla birlikte ilginç olan; hakimin bunun bilincinde olmasına rağmen ifade almış ve tutuklama kararı vermiş olmasıdır. Ortada yasal olmayan, yasaya rağmen bir yol izlenmiştir. Yasal olmayan sebeplerle tutuklama kararı verilmesi bugünkü hukuk sisteminde kabul edlebilir bir durum değildir. Nasıl yasal olmayan yöntemle alınan ifadeye dayalı olarak verilen karar temyiz incelemesi sonucunda bozulabiliyorsa, tutuklamaya itiraz halinde tutuklamanın da kaldırılması gerekir. Aksi durumda herkes kendi kafasına göre hareket eder hale gelecektir.

Peki bu yasal düzenlemelere uyuluyor mu? Yavaş yavaşta olsa "evet" cevabını vereceğim. Bu konuda çalışma arkadaşım Engin'e biraz mesafeli kalacağım. Bununla ilgili bir olay anlatayım. Bakırköy ağır ceza mahkemelerinden birisinde sanıklardan birisi, "avukatım olmadan ifade vermeyeceğim." demesi üzerine mahkeme sanığın ifadesini almadı. Tutukluluğun devamına karar verip duruşmayı erteledi. İçerde kalanlardan biriside çok yakın bir akrabamdı.

Görüldüğü gibi sadece hazırlık aşamasında değil ve fakat yetkili mahkemede ki ilk ifadede de avukat istenmesi halinde bulundurulması zorunludur. Benim naçizana yorumum lafzi yorumdan çok insan özgürlüğünü, savunma özgürlüğünü esas alacak bir yorumla yaklaşılmalıdır. Yasak sorgu yöntemi olarak değerlendirilmelidir.