Mesajı Okuyun
Old 05-10-2006, 17:47   #2
Adilyaşam

Değerli arkadaşım ben sizin özgürlük anlayışınızı kabul edemiyorum. özgürlük ve hukuk bireylerin her istediğini yapması ve bunun hukukça tescili değildir. İnsan aynı zamanda toplumda yaşar, insan toplum yaşamıyla birey olma özelliğini kazanır. toplum değerleri insanın birey olmasında çok önemli bir işlev görür. siz toplumun bütün değerlerini bu şekilde hiçe sayarsanız toplumu bir arada tutan değerler dizgesi bir süre sonra yok olur; ve toplum yavaş yavaş yok olmaya başlar. ben bekar insanın çocuk sahibi olmasını toplumun ve bireyin, en önemlisi doğacak o çocuğun gelecekteki yaşamı bakımından doğru bulmuyorum. Toplumun yüzyıllarca oluştuğu değer yargılarının bir çırpıda yok edilmesini doğru görmüyorum. aydın olmanın toplumun bütün değer yargılarını hiçe saymak anlamına gelmediğini düşünmekteyim. burada şu sorular sorulabilir. evlilik dışı çocuk dünyaya getirilirse bu çocuğun sorumluluğu kime ait olacak. çocuk anasız ya da babasız nasıl büyüyecek. bu çocuk üzerinde nasıl bir etki bırakacak. babasız ya da annesiz çocukğun psikolojik sorunları nasıl düzeyde olacak ve çocuk nasıl zorluklarla karşılaşacak. olaya bu açıdan da bakmak gerekir. sırf aydın edasıyla bir takım değerlere saldırı yapmakla bu sorunlar çözülmez. isterseniz bu konuda daha çok önermeler ileri sürerim. saygılarımla