Mesajı Okuyun
Old 19-10-2007, 13:14   #6
R.Acar

Sayın Konyalı; öncelikle ilginize tekrar teşekkür ediyorum.
"Affınıza sığınarak gönderiyorum" demek inceliğini de göstermişsiniz.
Rahatça gönderebilirdiniz. Ben aksi yönde başka kararlar da buldum hiç merak etmeyin
Ben yine de olaya rutin dışından bakmak istiyorum (Zaten başka çarem de yok )
Örneğin
Danıştay 8. D. 2005/4199 E., 2006/1740 K. numaralı kararı ile; tapuda işyeri olarak kayıtlı gayrimenkullerin KMK.24./2 kapsamında olmadığının, bu nedenle, tapu kütüğünde işyeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümde, umuma açık istirahat ve eğlence yerinin açılmasının ve işletilmesinin kat maliklerinin oyçokluğu ile verecekleri karara bağlayan İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 5.m.b fıkrası 2. bendini, mevzuata, mülkiyet hakkına ve çalışma özgürlüğüne aykırı

bulması ve iptal etmesi, bence önemli bir gelişme çünkü Danıştay bu konuda önemli bir görüş değişikliği gerçekleştirdi. Önceki bütün kararlar aksi yöndeydi.

Kaldı ki "değişen koşullar, hakkaniyet, mülkiyet hakkının hatta çalışma özgürlüğünün kısıtlanması" sözkonusu iken, "Anayasanın" bile değiştirilebildiği bir hukuk sisteminde, Kat maliklerince 25 yıl önce hazırlanmış yasaya aykırı kısıtlamalar getiren bir yönetim planının "mutlak" olması hukukça korunmamalı, ve günümüz şartlarına ve çevredeki düzenlemelere (buranın turizm bölgesinde olması, belediyece içki ruhsatı verilen alan içerisinde bulunması -kaldı ki burası içkili bir yer olmayacak, burada ciddi bir markanın ismi ile pastane türü bir yer açılacaktı, apartman genel kurulu buna dahi izin vermeye yanaşmadı) göre böyle bir yönetim planının da değiştirilebilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Sizin ilettiğiniz kararda da sözkonusu gayrimenkulün niteliğinin "mesken" olması nedeniyle buranın işyeri "muayehane" olarak kullanılması nitelikte bir değişikliğe yol açacağından belki engellenebilir.

Ancak bizim olayımızda sözkonusu gayrimenkul zaten Tapu kütüğünde "dükkan" olarak kayıtlı, buna rağmen genel kurulunun keyfiyetine göre birtakım yasaklamalar getirilmiş.
İşimin zor olduğunu biliyorum Yine de değilim.
İyi Çalışmalar diliyorum.