Mesajı Okuyun
Old 05-03-2009, 18:27   #33
Engin Özoğul

Ben de bu durumun Avukatlık Kanunu'nun 63. maddesine aykırılık oluşturmayacağını düşünüyorum. Ceza Hukuku alanında şekli suç olmaz görüşüne sıkı sıkıya bağlıyım. Suç tipindeki "tipe uygun eylem" unsuru suçun unsurlarından biridir. Suçun oluşabilmesi için bu eylemin, korunan hukuki değeri ihlal etmesi gerekir.

63. maddeye baktığımızda avukat unvanını kullanmak suretiyle bir çıkar elde edilmesine yönelik hareketlerin yasaklandığını görürüz. Bu nedenle burada avukatlık tekelinin korunduğunu söyleyebiliriz. Site avukat unvanını kullanarak üye olan birinin ise (sırf siteye üye olmakla) bu korumayı ihlal ettiğini söylemek bence yanlış.

Buna karşın tek bir kişinin dahi THS'ye olan güveni nedeniyle ve algıda seçicilik sonucu bir üyeyi avukat unvanı kullandığı için avukat zannedip irtibata geçmesi, sonrasında da dolandırılması ihtimaline karşı avukat olmayanların bu unvanı THS'de kullanmamasını doğru buluyorum.

Saygılar

Not:

Basın Kanunu'nda 18 yaşından küçüklerin tanınmasına yol açacak şekilde yayın yapılması bir suç olarak düzenlenmişti. Savcılık haberin amacına bakmadan bu maddeyi işletmekteydi. Kaçırılma haberlerinde dahi bu madde nedeniyle dava açmaktaydı. Oysa kaçırılan kişinin bulunması için bu haberlerin yapılması büyük yarar sağlıyordu. Savcılar -şekli suç yapacak bir şey yok- derken; biz Ceza Hukuku'nda şekli suç olmaz diyorduk. Yargılamalar sonunda mahkeme hukuki değer ihlal edilmediğinden beraat kararları verdi. Dosyaların temyiz safhası bitti mi bilmiyorum. Ama savcılık uygulaması değişti. Artık kaçırılma haberlerinde ya da benzer hallerde soruşturma başlatmıyorlar.