Mesajı Okuyun
Old 05-03-2009, 00:19   #31
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Zaten inanmak diye bir şey olmamalı. Kişi THS'den avukat olmayan ama avukat rumuzlu birinin yanıtını çok beğenecek, bu avukata gidip danışayım veya vekalet çıkarayım ya da yazılı yardım alayım diyecek, sonra da avukat olmaddığını öğrenip dolandırılacak, inançlarıyla oynananacak..bu bana pek mantıklı gelmedi, hele ki ths ye burada bir kusur atfetmek,bence mümkün değil.

Yazılı bilgi varken okumayan bir talep sahibi, öylesine bir rumuz seçmiş iken birden, durumdan menfaat sağlamaya kalkan bir sahte avukat var iken, Ths ye kusur atfetmek dünya neden yaratıldı?? demek kadar geniş bir hal bence..

Yine bu defa farklı bir açıdan düşünürsek, avukat olduğu halde, buharlı ütü rumuzunu kullanan bir meslektaş, her soruya yanıt vermekte iken bir konuk kalkıp, siz de kim oluyorsunuz da her konuya görüş bildiriyorsunuz, kendinize ne zannediyorsunuz, sizin gibilere şöyle derler...vs dese , sonrasında da bu avukat arkadaşımız kendisine yazılanlardan ötürü cezai ve hukuki haklarını kullansa, tazminat davasını kazansa, bu konuk üyemiz bize dönüp, siz bu avukatın adının başına avukat ünvanı koymadığınız için başıma bunlar geldi diyebilir mi Yoksa böyle bir örnek olamaz mı ))

Ben bunun yeterli olduğunu düşünüyorum.

Sayın Meslektaşlarım;

Avukatlık unvanını kullanmak bir haktır; görev değil. Bu sebeple hiç kimse "buharlı ütü"ye neden avukat olduğunu söylemedin diyemez.

Özellikle KAHDEM'e yazılan mesajları düşünürseniz, THS'den avukat arıyan bir çok vatandaş olduğunu görürsünüz. Buna meslektaşlarımızın duyarlılığı ve THS'nın denetimi izin vermemektedir.

Diğer yandan, "Site mesajlarından nasıl alıntı yapılır" forumunu hatırlarsanız, bir çok üyenin (ben dahil) sitedeki bir çok özelliği tam olarak nasıl kullanacağını bilemediğini farkedersiniz. Ben "üye profili"ne nasıl bakılacağını bilmeyen birçok üye olduğuna da inanıyorum.

THS'nin sorumluluğuna gelince; ben THS'nin yasal zorunluluğundan değil sosyal sorumluluğundan bahsediyorum. Ülkemizdeki yasaların eskiliği ve internetin yeniliği sebebiyle bir çok hukuki kurum ve tartışmayı internete taşımak ve internette tanımlamak güç. Bu durum birçok belirsizlik yanında geniş de bir özgürlük alanı sağlıyor. THS'nin bir sahibi var ve Site'deki en büyük özgürlük de elbette O'nun. Ben site yönetiminin bu konuda hassasiyetini bildiğim için düşüncelerimi ifade ediyorum.

İşin yasal boyutuyla ilgili çok fazla şey söylemiyorum. Çünkü avukatların da THS'de avukat unvanını kullanmlarında sakınca olduğu belki iddia edilebilir.

Ben THS'de avukat olmayan üyenin gerçek şahıs ismiyle birlikte avukatlık unvanı kullanmasını THS'nin yapısına, prestijine uygun bulmuyorum.

Alıntı:

Reklam Yasağı Yönetmeliği:
Medya İlişkileri
Madde 8 —
b) Yaşamları, kazançları, mesleki faaliyeti hakkında "reklam niteliğinde" yayınlarda bulunamaz, halen ya da eskiden takip ettiği, devam eden veya sonuçlanmış bir dava hakkında; dava ile özdeşleşip tarafların sözcüsü gibi hareket edemez, davanın hukuki boyutları içinde kalmak kaydıyla ve zorunlu haller dışında yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarına ve internet'e görüntü, bilgi, demeç veremez, açıklama yapamazlar,
c) Yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarında ve internet'te röportaj, sohbet, konuşma, tartışma ve benzeri programlara katıldıklarında; reklam sayılabilecek her türlü davranıştan, avukatlık mesleğini zedeleyici her türlü açıklamadan kaçınmak zorundadırlar,
d) Avukat unvanı kullanarak yazılı, işitsel, görsel iletişim araçlarında ve internet'te yönetmen, düzenleyici, danışman ve sair sıfatlar ile dizi, sürekli yayın, süreli ya da süresiz programlar hazırlayamaz, sunamaz, yönetemez, hazırlanmasına, sunulmasına ve yönetilmesine katılamazlar,
e) Gerek mahkemede temsil görevini yerine getirirken, gerek yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçları ve internet ile ilişkisinde kendisini veya üzerinde çalışmakta olduğu hukuki işi reklam olabilecek nitelikte ön plana çıkaramazlar.
Internet
Madde 9 — Bu Yönetmelik kapsamında olanlar, internet dahil, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her tür ortamda avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen "Avukatlık Meslek Kuralları"na aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir.