Mesajı Okuyun
Old 15-11-2008, 00:25   #13
Av.Feridun Yurtsever

Sayın Zeynel,
TBMM'DE yargıya intikal etmiş konular hakkında görüşme yapılamamasının nedeni, erkler ayrılığı kavramıdır. Biz hukukçular da o erklerden biri olmadığımız için,"Ağır Ceza Hakimine Rüşvet Gözaltısı" başlıklı konuda ifade ettiklerim saklı kalmak kaydıyla, hukuki bir meseleyi tartışabiliriz. Hatta hukukçularla da sınırlamamak gerekir. Ancak sınırları bilerek... Masumiyet karinesi dediğimiz kurumu yerle bir etmeden; yargılama sonucunda, yanaklarımızın kızarabilme ihtimalini düşünerek.... Toplumda ilerleyen bir hastalığa işaret etmişsiniz. Tamamen katılıyorum. Ama, bu hastalığa kapılmadan da, olayın hukuki yönünü tartışabiliriz. Değil mi? Alınganlık olduğunu da düşünmüyorum ki; bu sitede fikir teatisi yapıldığı sırada alınganlık yapacak üyelerin bulunmadığını hep birlikte görüyoruz. Öyle sanıyorum üyeler dikkate değer düşüncelerin eleştirildiğinin farkındaıdr.

Şunu da açık bir ifadeyle söylüyorum: herkes birbirine katılabilir; destekleyebilir. Ancak ulaşabileceğimiz en son nokta da bu olur: "katılmak"! Tabi ki amacımız bir hükme varmak değil! Tartışmaların amacı genelde bu olmaz; olsaydı adı yargılama olurdu.

Sayın Gemici,
Yazınızın tamamını okudum. Emek harcamışsınız, elinize sağlık! Ancak, "hakim görüş" olarak ifade ettiğiniz görüş öyle sanıyorum ki gerçekten hakim görüş değil. Zira, sağduyulu olunması gerektiğini, daha sonra utanacağımız ifadelerden kaçınmamız gerektiğini, "Hukukçu" gibi yorum yapmamız gerektiğini belirten yorumlar daha fazla sanki... Benim şahsi kanaatim, dikkate alınması gerekenlerin de bunlar olması gerektiğidir.

Sayın Nur DENİZ,
"Suçu ispatlansın o zaman görevini ve insanlığını sorgulayalım, aldığı ya da alacağı cezanın yeterliliğini de katarak." Acaba, gerçekten bu insanlar bu suçu işlemişse, bu onların insan olmadığı sonucuna mı götürecek sizi? Biz neden idam cezasını kaldırdık o zaman?
Ayrıca, suçu ispatlanmadan yorum yapılmasını doğru bulmadığınızı ifade eden görüşünüzü, suçu ispatlanmadan, suçlayıcı yorum yapılması şeklinde anlamak istiyorum.

Genel olarak; diğer insanlardan farkımız olmadığını düşünmekle birlikte, hukukçuluğun insana kattığı farklı özellikler çerçevesinde, hukukçu olmayan diğer üyeler gibi hepimzin sağduyulu yorumlar yapması, eminim ortak düşüncemiz. Ne var ki; herkes olaya farklı bir yönden bakar...
Saygılar.