Mesajı Okuyun
Old 06-09-2012, 10:43   #2
uye8490

Sayın konuk,

Boşanma davasının kim tarafından açıldığı, dava sürecini ve sonucunu etkileyen bir husus değildir.Boşanma davalarında önemli olan boşanmayı isteyen tarafın, karşı tarafın kusurlarını yasal delillerle mahkeme önünde kanıtlayabilmesidir.

Açacağınız davada, eşinizin evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında kusurlu olduğunu ispat etmek durumundasınız.Tanık anlatımları boşanma davalarında önemli delillerdendir.Anneniz de dahil olmak üzere, eşinizin yukarıda anlatmış olduğunuz tavırlarına bir şekilde tanık olmuş olan herkesin tanıklığı bu nedenle önemlidir.

Açacacağınız davada eşinizden nafaka ,maddi ve manevi tazminat isteme hakkınız vardır.Eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız halinde, mahkeme tarafından nafakaya da tazminata da hükmedilebilecektir.

Mal rejiminin tasfiyesi davası boşanma davası sonlandıktan sonra açılabilen bir davadır.Ancak boşanma davasını açarken gerek takılardan elde edilen paraların bulunduğu banka hesabına, gerekse araç kaydına ihtiyati tedbir konmasını mahkemeden talep edebilirsiniz.Böylece eşinizin dava devam ederken bunları elden çıkarmasının önü alınmış olur.
Dava açmaya karar vermeniz halinde, bunu mutlaka hukuki yardım alarak yapmanız hak kaybına uğramamamanız açısından çok önemlidir.Bu nedenle bir avukattan hukuki yardım almanızı,maddi durumunuz yetesiz ise bulunduğunuz yer barosundan adli yardım talebinde bulunmanızı öneriyoruz.