Mesajı Okuyun
Old 24-12-2010, 20:26   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Tartışmaya başka bir boyut katayım: TCK md. 134'ü FSEK madde 86 kapsamında da ayrıca değerlendirebiliriz diye düşünüyorum. Özellikle de madde 86'da 134'e özel bir atıf varken.

FSEK.86'da "İzin", "Günlük hadiselere mütaallik resimlerle radyo ve filim haberleri; için şart değildir." denilmektedir. Bu bağlamda bir özelliği ve gizliliği olmayan her hangi bir fotoğrafın çekilmesi yasak değildir. Misal: Yolda yürüyen insanların fotoğrafı çekilebilir. Kişi, kamuya (açık alana) çıkmakla gizlilikten uzaklaşmış, açık hale gelmiş olur. (Diye düşünüyorum)

Hal böyle olsa bile,bu durum; "kamusal alanda bulunan bir kişinin fotoğrafını çeken bir diğer kimse, bu fotoğrafı istediği şekilde kullanabilir" demek değildir. Kamusal alanda bulunan bir kişinin fotoğrafını çekebilirsiniz ama onun izni olmadan ve kişinin hukuki durumunu ağırlaştıracak şekilde o fotoğrafı alenileştiremezsiniz! (Kanaatindeyim)

Mesala, 4077 Sayılı TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'la ilgili olarak Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte reklam yasağı getiren bir hüküm vardır. 5.maddenin h fıkrası aynen şu şekilde olup;

"h) Reklamlar, önceden izin alınmadan, hiç kimsenin özel veya sosyal hayatını gösteremez ya da anlatamaz. Reklamlarda, hiç kimsenin özel mülkü, önceden izin alınmadan bir kişisel onay etkisi yansıtacak şekilde görüntülenemez veya belirtilemez."

bu hüküm kişinin izni olmadan sosyal yaşantısının reklamlarda gösterilmesini yasakladığı gibi, özel mülkünün onay verilmiş intibaı yaratılmak suretiyle gösterilmesini bile hukuka aykırı saymaktadır.

Somut olay bakımından da bu kıstas uygulanmalıdır düşüncesini taşıyorum. Yani çekilen fotoğrafı, o kişinin izni olmadan eşine veya bir başkasına gönderemezsiniz. Gönderdiğiniz zaman, kişiye ait fotoğrafı onun izni olmadan alenileştirmiş ve duruma göre kişinin hukuki durumunu ağırlaştırmış olabilirsiniz.