Mesajı Okuyun
Old 06-07-2010, 15:58   #8
Av.Arzu Erkan

Alıntı:
Yazan wellan
Resmi belgede sahtecilik suçu nasıl oluşmasın ki?İİK 102 açıkça bu hususu açık ve net olarak özetlemektedir.İlgili yasa maddesini aşağıda sunuyorum.Ayrca TCK 204/2 de kamu görevlisinin fiiline uymaktadır.SAYGILARIMLA.Çalışmlarınızda başarılar diliyorum.

Madde 102 - Taşınır bir malı haciz için mahallinde bir tutanak tutulur. Zabıt varakasında alacaklı ve borçlunun isim ve şöhretleri, alacağın miktarı, haczin hangi gün ve saatte yapıldığı, haczedilen mallar ve takdir edilen kıymetleri ve varsa üçüncü şahısların iddiaları yazılır ve haczi icra eden memur tarafından imza edilir.
Bahse konu madde acaba taahhütler için de mi geçerli? Bazen taahhüt aldığımız bir dosyada o kadar çok taksit oluyor ki eksiksiz hesaplamak ve tarafları zarara uğratmamak imkansız. Bir de yetişmesi gereken birçok dosya var ise...

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Memurun fiili, görevi savsama (Görevi kötüye kullanma) kapsamında düşünülebilir.Ne var ki, Yargıtay'ın aşağıya alıntılayacağım ve görevi savsama suçunda "iş yoğunluğundan kaynaklanan zamansızlık ve ...personel yetersizliği" vakıasının bu suçta manevi unsurun oluşmasında etkili olduğu hallerde ceza verilemeyeceğine dair kararını da şüphelinin savunmasında etkili olacağını düşündüğümden eklemek gerekir.
Görevi kötüye kullanma kapsamında kalır diyordum ama ta ki sizin mesajınızı görene kadar...
Saygılarımla....