Mesajı Okuyun
Old 18-04-2007, 17:02   #1
Av.Çağlar Şener

Varsayılan basın yoluyla kişlik haklarına saldırıda pasif husumet ehliyeti

öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum;
basın yoluyla kişilik haklarına saldırıldığı iddiası ile açmayı düşündüğüm bir tazminat davasında davayı kime yöneltebileceğim hususunda aklıma takılan birşey var.
gazetenin sorumlular kısmında, imtiyaz sahibi olarak x medya A.Ş. vs. gösterilmiş ardından bu imtiyaz sahibi şirketin yönetim kurulu üyeleri vs. yazılmıştır. ancak; alt tarafta yayınlayan ve marka lisans sahibi olarak y gazetecilik A.Ş. yazılmıştır.
önce yasanın ilgili maddesini yazıyorum:
Hukukî sorumluluk
Madde 13- Basılmış eserler yoluyla işlenen fiillerden doğan maddî ve manevî zararlardan dolayı süreli yayınlarda, eser sahibi ile yayın sahibi ve varsa temsilcisi, süresiz yayınlarda ise eser sahibi ile yayımcı, yayımcının belli olmaması halinde ise basımcı müştereken ve müteselsilen sorumludur.
Bu hüküm, süreli veya süreli olmayan yayınlarda yayın sahibi, marka veya lisans sahibi, kiralayan, işleten veya herhangi bir sıfatla yayımlayan, yayımcı gibi hareket eden gerçek veya tüzel kişiler hakkında da uygulanır. Tüzel kişi şirketse, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkanı, diğer şirketlerde en üst yönetici, şirket ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.
Zararı doğuran fiilin işlenmesinden sonra yayının her ne surette olursa olsun devredilmesi, başka bir yayınla birleştirilmesi veya sahibi olan gerçek veya tüzel kişinin herhangi bir surette değişmesi halinde, yayını devir alan, birleşen ve her ne surette olursa olsun yayın sahibi gibi hareket eden gerçek ve tüzel kişiler ve anonim şirketlerde yönetim kurulu başkanı, diğer şirketlerde üst yönetici, bu fiil nedeniyle hükmedilecek tazminattan birinci ve ikinci fıkrada sayılanlarla birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.

marka veya lisans sahibi şirket y A.Ş. - x A.Ş.'yi herhangi bir sıfatla yayımlayan, yayımcı gibi hareket eden tüzel kişi kapsamında değerlendirebiliriz.
bu durumda; husumet hangi şirkete yöneltilecektir?
şimdiden çok teşekkür ediyorum.
saygılarımla;av.çağlar şener